Helgens attentat mot det grekiska tågbolaget Hellenic Train utfördes av en ny vänstergrupp som kallar sig Revolutionärt klassförsvar.
BBC visar bilder från attentatet där en bomb exploderar i centrala Aten. Då var förövarna okända, men en trolig orsak till attentatet var den tågolycka i februari där många dog och flera skadades.
Gruppen ”Revolutionary Class Self-Defense” är egentligen inte ny, utan bildades 2014 som en motkraft till den hårda migrationspolitiken, nedmonteringen av den sociala välfärden och klimathoten. De var aktiva fram till 2019, men nu har de uppenbart återuppstått. I ett publicerat brev skriver gruppen att de också ställer sig bakom stödet till det palestinska folket.
I tider där det talas om hot från islamister och den högerextrema miljön, är det lätt att glömma den historia av terrorism som vänsterextrema grupper i Europa stått för. Nu Grekland, när Sverige?
Vänster och högerextremism kommer alltid att finnas plus en del andra. Det är inbyggt i vårt DNA.
Socialister och muslimer älskar att terrorisera och mörda oskyldiga.
Får de beväpnat motstånd blir de rädda och gråter.
Vänsterterroristerna riskerar bli aktiva som under 1960-talet och under 1970-talet speciellt runt 1975 då terrorvåg drog över Europa Grekland,Tyskland,Italien och några europeiska länder till har vänsterterrororganisationer återuppstått igen och det finns risk att även i Sverige lär vänsterterrororganisation åter bli ett stort hot som SÄPO borde noggrann kolla upp .
Det behövs inga terrorister för att sänka den svenska järnvägstrafiken. Det räcker med ett gäng zigenare.
Förr hette det koppartjuvar , nu är det endast ”obehöriga på spåret” !
och det resulterar i klassikern ” signalfel”