USA inför tullundantag för 20-tal teknikvaror

HANDELSKRIGET. Det krävs trolldom för att bygga en helamerikansk Iphone och Donald Trump är ett skämt, skrev bloggen igår. Idag inför USA nya tullundantag för vissa importerade varor, däribland datorer, smarttelefoner och utrustning för halvledartillverkning, rapporterar Bloomberg.

Iphone 16

Enligt Reuters gäller undantagen ett 20-tal varor.

Undantagen gäller så kallade ömsesidiga tullar, vilket är de breda tullarna mot ett 60-tal länder plus EU som infördes och sedan pausades i 90 dagar. För Kinas del höjdes de däremot till 145 procent.

Beslutet om undantagen, som offentliggjordes av den amerikanska tullmyndigheten, innebär att bland andra Apple, Nvidia med flera som undgår extra avgifter.

-Pettersson tror inte Trump vet vad han håller på med men konstaterar att flera av dem som i varje fall tillfälligt undgår extra avgifter är Donald Trumps miljardärskompisar.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “USA inför tullundantag för 20-tal teknikvaror”

  1. Upp och ner
    Ner och upp
    Trumps fiasko resa fortsätter
    Vem vill investera i jojo ekonomin?

    20
    17
  2. Vimse är är igång som vanligt … är det något som inte pausats eller ändrats ???
    Instabiliteten är total hos president skandal !!!
    Fy fan va människor skrattar åt stollen 👴🏻😂

    25
    19

Kommentera