BROTTSLIGHET & INVANDRING. Åklagaren HAR åtalat elva personer mellan 17 och 36 år för inblandning i ett omfattande bedrägeriärende. Sammanlagt ingår 25 grova bedrägerier, sex inbrottsstölder och tio försök till grova bedrägerier. Ett skäl till att utredningen kommit så långt är ny lagstiftning som ger utökade möjligheter att använda hemliga tvångsmedel för utredning av grova bedrägerier som begåtts med hjälp av elektronisk kommunikation.

– Utredningen visar att den brottsliga verksamheten har varit omfattande, systematisk och mycket förslagen i syfte att lura äldre människor. Ett led har varit att kartlägga lämpliga brottsoffer, som i huvudsak varit äldre i ensamhushåll, säger kammaråklagare Marie Rodhe som är förundersökningsledare.
Hon menar att brotten har begåtts i en närmast företagsliknande form av flera gärningspersoner med tydliga ansvarsområden. – Åtalet visar att gärningspersonerna har följt en genomtänkt brottsplan, där stor omsorg har lagts vid att verksamheten ska bedrivas effektivt och vara svårupptäckt, säger Marie Rodhe.
Totalt är det 35 målsägande i Stockholmstrakten.
Bevisningen bygger på sammanställning och analys av ett omfattande utredningsmaterial, bland annat ifrån beslag av telefoner och material som inhämtats genom hemliga tvångsmedel. Nya regler har gett åklagarna utökade möjligheter att få fram bevisning som kan leda fram till att en skäligen misstänkt person, i detta fall uppringaren, kan identifieras.
– Den nya lagstiftningen har varit av stor betydelse för oss. Utredningen bygger till stor del på material som kunnat inhämtas med stöd av de nya reglerna. Det är angeläget att bevisningen nu prövas i domstol eftersom åtalet även omfattar de gärningspersoner som ringt upp målsägandena och som tillhör en mer svårutredd nivå av brottshierarkin, säger Marie Rodhe.
Rättegången startar den 4 april och beräknas pågå till den 5 juni.
Målnummer i Södertörns tingsrätt B 17637-24, de åtalade är
- Yousof Nabahani, 1996
- Ruheen Jalal, 19881
- Nores Mahawi, 1996
- Josef Alsaksak, 2003
- Chams Hamzaoui, 2003
- Kenny Harushimana, 2003
- Nour Khader, 2007
- William Hansson, 2008
- Yousof Nabahani, 1996
- Hanad Dalac, 2004
- Saeed Mohmed Adem, 2005
- Noah Kevin Helén, 2004
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
@Ewert med flera, ett och annat från det stora landet i väster går hem, att brottslingar ska utvisas. Tanken att göra Amerika stort igen är inte dum. Men det räcker att göra Sverige lagom igen. Därav är det rätt att skicka hem bedragarna. Tänk vad mycket bra de kan göra i kamelernas och apornas länder. Kamelerna blir fler och priset på både levande och dött kamelkött blir högre. BNP ökar och därmed levnadsstandarden ökar österns land I söder somalierländerna blir lösningen att apor och gazabor byter plats. Apan föder sig själv och blir inte fler när det inte flängre inns mat Gaza överlever inte utan USAID stoppas då även födokranen från Europa blir avseevärt mindre (Trump höjer priset på livsmedel) Gazafolker lever bättre och kan gör somalieländerna great again.
Håller man på att lura äldre borde straffet var ett straff på ett arbetsläger någonstans
En svensk Trump hade visat vad som gäller i Sverige!
Nu blir de väl dömda till mycket låga straff, slipper utvisning och kanske t.o.m får skadestånd av den givmilde JK Mari H.
Det är paradigmskiftet det! VANDEL? Ha, ha, ha, ha, ………
Det är väl dags att utvisa alla medlemmar i bortalaget?
Skicka hem dom till kamelerna eller djungeln. Vill inte hemlandet ta emot skiten så skicka dom till El Salvador.