USA. Det amerikanska försvarsdepartementet Pentagon planerar att göra sig av med mellan 50.000 och 60.000 civilanställda, uppger en högt uppsatt försvarsanställd för ABC News. Det innebär att någonstans mellan fem och åtta procent av personalstyrkan, på totalt 878.000 personer, får gå.

– Siffran låter hög, men jag skulle fokusera på procenten. 5–8 procents nedskärningar är inte dramatiskt, säger den anställde till ABC.
Målet är att majoriteten av uppsägningarna ska ske genom frivilliga avgångar. Omkring 21.000 civilanställda har fått sina frivilliga avskedsansökningar godkända enligt vad Pentagon kallar för Deferred Resignation Program (DRP), som tillåter anställda att säga upp sig men fortsätta att få betalt till och med slutet av räkenskapsåret, som slutar den 30 september.
-Pettersson tycker det låter vettigt, frivilliga avgångar under kontroll i stället för motorsågsmassakern som Donald Trump och Elon Musk hittills kört med, då det går väl fort. Jag tror att alla myndigheter mår bra av att trimmas regelbundet så de inte sväller och blir ineffektiva. Det borde göras i Sverige också.
Avskedade kärnvapenexperter uppmanas att återvända. Mellan 300 och 400 anställda vid atomsäkerhetsmyndigheten NNSA, en myndighet under energidepartementet som bland annat ansvarar för en av världens största kärnvapenarsenaler, fick uppsägningsbesked. Men varslen drogs tillbaka vid ett möte med de anställda på fredagen. NNSA vill få dem åter i tjänst då de hanterar känsliga nationella säkerhetshemligheter, enligt källorna som har insyn i processen men inte behörighet att uttala sig offentligt.
Tjänsterna kräver vanligtvis en hög säkerhetsklassning, med en prövning som kan ta över 18 månader eller längre att genomföra, understryker Jill Hruby, tidigare chef på NNSA under president Joe Bidens styre.
Uppsägningarna var en del av de stora nedskärningar över hela statsapparaten i USA, som på drivs på av Elon Musks ”effektiviseringsmyndighet” Doge (Department of Government Efficiency) på uppdrag av president Donald Trump. NNSA ansvarar bland annat för att tillverka och demontera kärnvapen, förse marinen med kärnreaktorer för ubåtar och svarar för att hantera radionukleära nödsituationer.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Skulle misstänka att inom Pentagon, precis som i landstingen och kommunerna i Sverige samt statsförvaltningen, finns det mängder och åter mängder med byråkrater som kan sparkas utan att det skulle påverka kärnverksamheten utan faktiskt skulle effektivisera den.
Flipping heck nu sparkar de snart tidö gänget i valet 2026 för att televinken inte vågar införa ett moratorium på nya medborgarskap eller strypa inflödet av asylanter..: https://samnytt.se/sd-har-gatt-pa-kristerssons-blasning
Dessvärre blir det avsked i produktionsledet av Tesla bilarna, nu när folk inte vill ta i en Tesla ens med en tång.
Troligen så sitter 1/4 på jobbet utan att behövas, samma sak gäller i Sveriges ofantliga sektor troligen 50% för många anställda.
Fr Elsa:”… troligen 50% för många anställda i Sveriges ofantliga sektor”
.…som totalt var nästa 1,5 miljon anställa för två år sedan.
(1 441 286, i staten, kommuner och regioner) – enligt Ekonomifakta:
https://www.ekonomifakta.se/sakomraden/offentlig-ekonomi/offentlig-sektor/sysselsatta-i-den-offentliga-sektorn_1209526.html
Det är nog värre än så. De ”sysslolösa” hittar på saker för att få tiden att gå och krånglar därigenom till det för dem som faktiskt är produktiva. Men det är inte bara ett internt svenskt problem. Utöver det har du en kader av eurokrater som inte finner detaljer för små att inte ”lösas” av dem.
Dags att gå in med motorsågen på Teslas huvudkontor och fabriker nu.
Musk kommer få sparka tusentals av sina egna anställda inom kort.
Men den slakten kan han bara skylla på sig själv Musk.