UTRIKES. ”Putin måste ha någon hållhake på Trump”, skrev bloggen för en vecka sedan, Det tål att upprepas efter gårdagens möte mellan presidenterna Trump och Zelenskyj som började och slutade i kaos.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj spelade ett högt spel i fredagens möte i Vita huset, säger Donald Trump i sitt första muntliga uttalande efter det kraschade samtalet.
Vid en pressträff säger Trump att han vill ha fred i Ukraina och att Zelenskyj inte ger samma intryck. Enligt Trump måste Zelenskyj ”sluta bråka” och inte ”säga massa saker om Putin”. – Bara negativa saker.
Han vill inte bekräfta medieuppgifterna om att Zelenskyj uppmanades att lämna Vita huset efter den offentliga dispyten, skriver CNN. – Jag behöver inte säga det till dig. Jag tror att du vet svaret på det, säger Trump till en reporter.
-Pettersson säger att Zelenskyj sa en del om Vladimir Putin men ingenting som inte var sant, men Trump gillar tydligen inte sanningen.
Ledarsidorna på USA:s tre största tidningar är överens: Donald Trump beter sig som en maffiaboss, det urspårade mötet i Vita huset var skamligt för USA och en seger för Vladimir Putin.
- ”En dag av amerikansk vanära”, skriver ledarskribenten Bret Stephens i New York Times, som gör en historisk tillbakablick. Han ser mötet mellan Franklin Roosevelt och Winston Churchill 1941, där de enades i sin kamp mot Adolf Hitler, som en ”höjdpunkt i amerikansk diplomati”. ”I Ovala rummet på fredagen bevittnade världen motsatsen.”
- Putin är den stora vinnaren efter ”spektaklet” i Vita huset, skriver Wall Street Journals ledarsida. Den ryske ledaren lär inte bli mer angelägen om att avsluta sin ”slakt” i Ukraina när han ser den amerikanske presidenten skälla ut Zelenskyj, enligt resonemanget.
- Washington Post tycker att Trump lät mer som den fiktiva maffiabossen Don Corleone än en amerikansk president. Mot Putin är tongångarna desto trevligare. ”Den amerikanska presidenten borde testa att vara lika oförskämd mot Putin som han på fredagen var mot Zelenskyj.” Ledarsidan tycker att Trump är naiv kring vilket hot Putin utgör mot hela västvärlden.
En president förnedrade precis USA i Vita huset – och det var inte Zelenskyj, Kyiv Independent.
-Pettersson noterar att det var det lilla, det finns mycket mer att rapportera om de senaste händelserna. Jag ber samtidigt om ursäkt för mitt misstag att gilla Trump i början av hans politiska karriär, men alla gör fel ibland, utom Trump enligt Trump.
Jag tror att Donald Trump, som lovade fred inom 24 timmar när han blev president och även lovat fred innan han tillträdde har kommit på att Vladimir Putin inte gör som han vill och nu försöker Trump skylla på Zelenskyj i stället för att erkänna sitt misslyckande.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Antar att det är samma med media i USA som i Sverige. Dom är vänsterextremister och vantolkar och och baktalar som är vänsterns paradgren.
Zelenskyj är en riktig skojare som har lurat hela världen. Europeiska politiker kryper för honom och ger honom det han vill ha, utan redovisning av i vilka fickor pengarna hamnar i Europas mest korrumperade land.
De rika ukrainarna håller sig undan kriget som unga och frivilliga utlänningar får utkämpa. Hela soppan är lika sjuk som Zelenskyj.
Många tummar i forumet, både upp och ner. Lite märkligt ändå att det finns så pass många som tycker och sympatiserar olika med tanke på utvecklingen så här långt och efter senaste mötet. Ju mer trängd Trump blir desto mer ljuger han, vad jag kan läsa påstår han att Zelenskyj inte vill ha fred.
Och hur länge till ser vi en leende Elon Musk bredvid Trump?
Mötet blev ett spektakel. Trump och Vance kunde ha hållit tillbaka men å andra sidan måste dom även markera sin ställning. Vad man än tycker så är det USA som bestämmer. Zelensky är för besatt av rysshat för att leda Ukraina. Det finns inga tvivel varför inga fredssamtal hållits på 3 år. Han vill inte.
Titta på Zelenskys TV-intervju efter grälet. Han uppträdde milt ångerfullt men höll sin ställning. Dvs. ingen fred, USA måste krossa Ryssland.
Varför skulle han förhandla och sluta avtal med ett land som aldrig hållit något avtal det någonsin skrivit under? Som dessutom bedriver etnisk rensning och folkmord i de områden som de ockuperar i Ukraina.
Moskvastaten förstår bara en sak, styrka. Bara om Putte själv ber om fred kan vi börja lyssna på dem.
Fram till dess, bomba skiten ur Moskvastatens energi och produktionsanläggningar. Jag ser fram emot när Ukraina tar sin ballistiska robot i bruk inom en snar framtid.
Tfump blev upprörd över att han inte fick något avtal gällande metallerna.
Bra, nu fortsätter kriget! Jag var rädd att det skulle sluta.
Inga problem heller om USA drar tillbaka sitt stöd, det täcker bara vi svenska skattebetalare upp!
Kan Sverige drälla pengar över hela värden, skall vi inte utesluta Ukraina.
Ja, det mötet gick ju käpprätt åt helvete i en handvändning.
Trumps administration påvisar att de är inte mogna att hantera stora utrikesfrågor. De kanske är bra på inrikespolitik men resten, knappast.
Men vi ska ha i åtanke att Zelenskyj kunde hanterat situationen bättre så hans brist på statsmannamässighet och erfarenhet visade sig också.
Så frågan är om Zelenskyj och det ukrainska departementet ska ta ett djupt andetag och fundera över situationen. Kanske ska Zelenskyj avgå för landets bästa och låta parlamentet välja en ny president eftersom han och Trump ogillar varandra så mycket. Ukraina har inte råd att ha USA som fiende.
Det sagt, måste även Europa nu inse att USA kan man inte lita på och vi måste lägga om försvar och försvarskapacitet på ett sådant sätt att vi inte är beroende av vem som sitter i Vita Huset.
För Sveriges del innebär det omdesign av JAS39E samt att komplettera Patriot med SAMP/T. Sedan finns det säkert många fler system som behöver bytas ut eller modifieras.
Utöver det ska vi bygga långdistans ballistiska och kryssningsrobotar samt bygga upp ett nätverk av satelliter för kommunikation och övervakning. Med en granne som Moskvastaten behöver vi återgå till en stark krigsmakt igen.
Det var inget bra möte.
Rätt, de tre, Trump med administration har inte en susning om världen utanför USA.
Fel, Zelensky hanterade det statsmannamässigt.
Zelensky stöds av en stark majoritet av Ukrainare, varför avgå. Trump har en knapp majoritet. Han har ett svagare stöd hos sin befolkning och borde överväga avgå.
Så länge Trump är president och har majoritet i Senaten, Representanthuset samt hela Högsta Domstolen på sin sida, är inte USA att lita på.
Vad gäller försvar och försvarssystem gäller det nu att fasa ut amerikanska system och satsa på europeiska lösningar TILLSAMMANS med Ukraina. Det är i Ukraina erfarenheterna finns. USA skall inte delges några erfarenheter, amerikansk personal skall skickas hem ifrån Ukraina snarast, hur mycket det än svider.
Självfallet skall Europa rusta och TILLSAMMANS med Ukraina utveckla vapen som når långt och smäller bra. Ryssland är stort.
Vi kan väl säga så här.
Zelenskyjs populäritet i Ukraina blev inte sämre av hans agerande i Washington.
”Det oförskämda svinet fick äntligen en ordentlig smäll i Ovala rummet”, skriver den ryska ex-presidenten Medvedev”.
Hellre ett oförskämt svin som vet vad det vill. än ett ryskt fyllesvin i ständigt vodkarus.
Har under några år dragit på smilbanden, och uppfattat Trump, som en okunnig, dåligt utbildad tölp.
Tänkte att fånen får själv bevisa att han r en idiot, under det kommande året.
Jisses, så fort man kunde konstatera att Trump är amerikanarnas största misstag, på hundra år.
Han visar tydliga tecken på kraftigt begränsade mentala förmågor, anser att resten av världen ska hoppa när han vill. Kollar man lite i hans CV, framgår det att han egentligen inte ens lyckats speciellt bra med att förvalta sitt jättearv, samt är en ganska usel affärsman.
En vild gissning är att världens rektioner på hans dumheter, kommer att slå tillbaka på amerikanernas ekonomi.
Hade Biden haft förståndet kvar, hade han dragit från Vita Huset i tid, så en vettig kandidat kunde ställt mot ”det amerikanska rövhålet”, Trump!
Under tiden fortsätter Putin att sätta på honom!
Fredshetsarna vill inte ha fred, det enda de vill är att de moskovitiskt-asiatiska horderna skall få härja fritt i Europa. De är marxistiska påverkansagenter som finansieras från Kreml precis som på 70 och 80-talet…..
Hur tänker du?
Att bolsheviken och KGB-agenten Trump ljuger när han påstår han vill ha fred. Ett fredsavtal som enbart gynnar skithålan ryssland har ingenting med fred att göra.
” Zelensky ska inte säga dumma saker om Putin” Donald Trump borde praktisera detta på sig själv, för ingen ska inbilla mig att en Amerkansk President är så okunnig att han inte
vet vem som startade kriget? Han har ju själv provucerat fram Zelenskys ilska genom att
babbla utan att tänka?
Ser att dom Ryska knähundarna flockas här idag!
Putin har uppenbart punga greppet på Trump.
Trump ordbajsar för att hålla trycket uppe så folk inte får tid att tänka igenom vad han säger under samtalets gång.
Ett vanligt härskarknep som fungerar på de som inte är beredda på det.
Under WW2 hade det varit samma sak om man sagt till Churchill att inta prata skit om Hitler. Trump och hans knähundar är ju skvatt galna.
Hade Ulf Kristersson sagt att Zenskyj var diktator och startade kriget i Urkraina hade han gjort sitt som Statsminister.
Det vilar en stor över hur Donald Trump skämmer ut Amerika.
Det råder ingen tvekan om att Putin har strypkopplet på Trump.
Troligen finns hållhakar på flera nivåer som Putin hotar att aktivera om inte hans knähund Trump går Rysslands väg i fredsförhandlingarna.
Ytterst högt spel pågår … om Trump torskar är hans presidentperiod över sannolikt.
Personligen tror jag Putin skiter i hur det går, drar amerikanerna in stödet till Ukraina har ju Putin öppet mål.
Och då kommer Amerika vara svarta fåret i den västliga civiliserade världen i en oöverskådlig tid framöver.
Hur ska någon amerikan kunna reparera skadan om Trump slarvar bort Ukraina till Ryssland ??
Trump är sjuk och dom som fortfarande sympatiserar med honom är också totalt korkade idioter … alla gränser är passerade nu.
Åker Zelensky hem utan något av vikt och värde blir det inte roligt.
Trump borde anamma samma sak : Zelenskyj ska inte säga en massa saker om Putin, säger Trump
Trump, Krasnov=röd
https://bylinetimes.com/2025/02/21/donald-trump-was-recruited-by-the-kgb-under-codename-krasnov-claims-former-soviet-spy-chief/
Vi var många som trodde på Trump. Det här trodde jag aldrig.
Realpolitik gör att Trump inte är lika offensiv mot Putin som alla vet som läst lite historia.., makt vinner alltid även om den korrumperade woke och pk-maffian som själv har makten i Bryssel inte vill erkänna det plötsligt.. Trump vill undvika världskrig och västeuropas öde..: ..problemet är att brysselmaffian ändå lyckats förstöra västeuropa helt snart så vi i vilket fall som helst får leva under en annan kultur som alla vet vilken..
Trump & Putin är dom vuxna i rummet. Krigshetsare finns det gott om,inte minst på denna blogg.
Krigshetsaren sitter i Kreml.
Diktatorn Putin skiter i människoliv. Han vill ha tillbaks Sovjetunionen.
Trump har verkligen levt upp till sina belackares värsta omdömen om honom genom att bli krigsförbrytare och folkmördare Vladimir Putins knähund.
Vad har Kreml för hållhake på Trumpen?