BROTTSLIGHET & ZIGENARE. Åklagaren har väckt åtal i ett ärende som omfattar nio grova bedrägerier, ett bedrägeri av normalgraden, ett försök till bedrägeri, tre fall av penningtvätt av normalgraden och ett grovt penningtvättsbrott. Händelserna har sin grund i det grova bedrägeriet mot en restaurang i Malmö på juldagen 2023.
– Det är den siste misstänkte som nu åtalas, en man i 65-årsåldern. Han har varit delaktig både vid händelsen på restaurangen och ett flertal andra tillfällen. Han åtalas även för fyra fall av penningtvättsbrott, varav ett grovt, där förbrotten rör bedrägerier/ocker mot äldre personer som fått icke fackmannamässigt utfört ”arbete” på sina hus och tvingats betala större belopp som inkommit på den åtalades konto.
Åklagaren kommer yrka på utvisning av den åtalade i samband med rättegången.
Målnummer i Malmö tingsrätt: B 15857-24. Den misstänkte är: Jan Daniel, född 1959, medborgare i Slovakien
- Kort ur åtalet Grovt Bedrägeri: Jan Daniel har tillsammans och i samförstånd med andra gärningsmän bokat bord på Restaurang Atmosfär och därvid utan avsikt att betala för sällskapets måltider beställt in mat och dryck. De lurade på det sättet Restaurang Atmosfär Aktiebolag att servera mat och dryck till ett sammanlagt värde om 82.157 kr. Därefter har sällskapet påstått att betalning har avtalats och att den skulle ske via faktura som aldrig har betalats. Det hände den 25 december 2023 på Fersens väg 4, Malmö, Malmö stad. Restaurang Atmosfär Aktiebolags handling innebar vinning för Jan Daniel och andra personer samt skada för Restaurang Atmosfär Aktiebolag. Brottet bör bedömas som grovt eftersom det har skett systematiskt och planerat samt med särskild förslagenhet då en ideell förening har skapats för skens skull i syfte att användas som brottsverktyg/hjälpmedel vid brott. Jan Daniel begick gärningen med uppsåt.
- Grovt bedrägeri: Sattelivs Aktiebolag, varor till ett sammanlagt värde om 9.637 kr.
- Försök till grovt bedrägeri
- Bedrägeri: Bruza Livs AB sammanlagt värde om 9.986 kr
- Grovt bedrägeri: Funnys Äventyr I Malmö AB, varor till ett sammanlagt värde om 53.878 kr.
- Grovt bedrägeri: E. Svenssons I Lammhult Aktiebolag, varor till ett sammanlagt värde om 129.026 kr.
- Grovt bedrägeri: E. Svenssons I Lammhult Aktiebolag att utlämna varor till ett sammanlagt belopp om 128.508 kr.
- Grovt bedrägeri: Heidi Green, enskild firma Lillaskåne varor till ett sammanlagt värde om 4.221 kr.
- Grovt bedrägeri: Sir Toby’s AB, mat och dryck till ett sammanlagt värde av 12.664 kr.
- Grovt bedrägeri: Nordiska Galleriet Göteborg AB varor till ett sammanlagt värde om 191.110 kr.
- Grovt bedrägeri: Nordisk Möbelkonst AB, möbler till ett sammanlagt värde om 62.000 kr.
- Grovt penningtvättbrott och penningtvättbrott, flera sammanlagt c:a 465.000 kronor.
-Pettersson säger att Jan Daniel är 66 år och han har knappast börjat med dessa bedrägerier på senare tid, så han och hans likasinnade kostar många, många miljoner…
***
TIDIGARE 2024-10-30 Hovrätten dömer för springnotan med mera
BROTTSLIGHET & ZIGENARE. Hovrätten över Skåne och Blekinge, mål: B 3598-24. Bara straffet för en kvinna, Lacky Daniel, som i tingsrätten dömdes till ett års fängelse för fyra bedrägerier mot bland annat Restaurang Atmosfär ändras av hovrätten till skyddstillsyn och samhällstjänst. I juli dömde Malmö tingsrätt fem personer till fängelse i mellan ett och två år för bland annat grova bedrägerier mot Restaurang Atmosfär i Malmö och andra restauranger, butiker och hotell.


Anledningen till att bedrägerierna bedömdes som grova var att de tilltalade hade använt sig av ideella föreningar som bildats för att göra de möjligt att handla mot faktura. De hade inte för avsikt att betala fakturorna.
Av dessa personer överklagade tre tingsrättens dom men en av dem återkallade sitt överklagande och för en av dem förföll överklagandet sedan åklagaren återkallat sitt överklagande beträffande den personen.
Den återstående personen hade dömts för fyra grova bedrägerier. Även hovrätten dömer henne för dessa bedrägerier men bedömer dem inte som grova för hennes del. Bevisningen talar nämligen inte för att hon var inblandad i upplägget med att registrera och använda sig av föreningar för att begå brott. Straffvärdet för hennes brottslighet är därmed inte högre än att hon ska dömas till skyddstillsyn och samhällstjänst i 140 timmar.
Åklagaren hade överklagat domen mot en av de andra dömda personerna och yrkat att hon skulle utvisas från Sverige. Den dömda kvinnan är EES-medborgare och har bott i Sverige i mer än tio år. För en sådan person krävs för utvisning allvarligare brottslighet än den som hon begått. Därför utvisar inte heller hovrätten henne.
***
TIDIGARE 2024-08-17 Springnotans bedragare överklagar
BROTTSLIGHET & ZIGENARE. Andreas Oresson, 43, som pekats ut som huvudman i ärendet om den omtalade springnotan i Malmö överklagar fängelsedomen. Han erkänner att han begått flera bedrägerier, men överklagar rubriceringarna och vill dömas till vård.
Försvarsadvokaten Jesper Montan anser att fängelsestraffet på två år är för hårt och att flera av brotten inte ska klassas som grova. Oresson har uppgett att han lider av ett spelmissbruk och vill dömas till skyddstillsyn och en särskild behandlingsplan.
-Pettersson hoppas Andreas Oresson får ett betydligt hårdare straff än två år. Han är tidigare dömd för över 80 olika brott och har säkert begått hundratals brott mot andra. Andreas är tidigare dömd för bland annat grovt bedrägeri, flera fall av bedrägeri, stölder, misshandel, ofredande, olovlig identitetsanvändning, häleri och märkesförfalskning. Han har i flera fall dömts inte frihetsberövande påföljder och som mest till 6 månaders fängelse. Det har inte hjälp så kanske 10 år vore lagom så det blir lite lugnare i södra Sverige ett tag.
Kronofogden har haft utmätning hos herr Oredsson och beslagtagit sex stycken koppar från Versace värda 8000 kronor och en köksmaskin från Smeg och Dolce & Gabbana värd 7000 kronor. Ett matbord värt 35.000 kronor, en axelremsväska från Louis Vuitton värd 10000 kronor, en Playstation värt 5000 kronor. m.m.
Oredsson och kvinnan han har barn med är skrivna på olika adresser, men enligt tingsrätten råder det ingen tvivel om att de skilda bokföringsadresserna var ett sätt att få större bidrag.
***
TIDIGARE 2024-07-26 Fem personer får fängelse för springnotan m.m.
BROTTSLIGHET & ZIGENARE. Malmö tingsrätt, Mål: B 3455-24, har idag dömt fem personer för flera fall av grova bedrägerier, bland annat avseende den medialt uppmärksammade ”springnotan” på restaurang Atmosfär i Malmö i december 2023.
Det var på juldagen 2023 som ett sällskap bestående av ett trettiotal personer besökte restaurang Atmosfär i Malmö och åt och drack för en stor summa pengar. När det var dags att betala krävde de att restaurangen skulle fakturera notan till en ideell förening. Fakturering godkändes inte av restaurangens personal och sällskapet lämnade restaurangen utan att betala.
Av utredningen har framkommit att fyra av de tilltalade, som alla är häktade i målet, har varit med och bildat tre ideella föreningar med välgörandehetsändramål. Syftet skulle enligt stadgarna vara att hjälpa behövande. Föreningarna har därefter, utöver händelsen på Atmosfär, använts till att få kredit och handla på faktura hos olika hotell, restauranger och butiker.
– Det är helt enkelt så att det är grundarna själva, deras anhöriga och närmaste vänner som utgjort ”de behövande”. Det har varit fråga om helt privata levnadsomkostnader för dem som livsmedel och hushållsföremål samt i övrigt ren lyxkonsumtion av designföremål, vidlyftiga restaurangbesök och exklusiva hotellövernattningar med spa, säger chefsrådmannen Ylva Teurneau.
Åtalet har totalt omfattat 32 olika gärningar begångna under perioden augusti 2022 till mars 2024. – Enligt tingsrättens bedömning har det varit fråga om ett systematiskt brottsupplägg av närmast yrkesmässig karaktär. Därför bedöms de flesta av brotten som grova bedrägerier, säger Ylva Teurneau.
De fyra häktade döms vardera för ett stort antal grova bedrägerier. Därutöver döms några av dem för försök till grovt bedrägeri och bedrägeri av normalgraden. Två av de tilltalade döms även för fyra respektive sex fall av bidragsbrott.
De tilltalade döms i de fall det är bevisat att de varit delaktiga i respektive gärning. I några få fall är det inte bevisat att en person varit inblandad och då har den personen frikänts.
En 43-årig man och en 31-årig kvinna döms till två års fängelse vardera. En 34-årig man döms till ett år och åtta månaders fängelse. En 37-årig kvinna döms till ett år och sex månaders fängelse.
En 29-årig kvinna som inte varit frihetsberövad i målet döms för fyra fall av grovt bedrägeri och två fall av häleri. Kvinnan döms till fängelse i ett år.
En ytterligare person som åtalats för häleri frias helt.
De tilltalade ska betala skadestånd till de drabbade företagen i den utsträckning de döms för brott. Den 43-åriga mannen, som tingsrätten finner har varit faktiskt företrädare för föreningarna, har meddelats näringsförbud i tre år.
Rätten är enig.

Malmö tingsrätt, Mål: B 3455-24 dömer:
- Iboja Daniel, född 1964, frikänns. Advokaten ska få ersättning av staten med 27.750 kr.
- Lacky Daniel, född 1994, hon döms för grovt bedrägeri (4 tillfällen) till 1 års fängelse. Advokaten ska få ersättning av staten med 126.801 kr.
- Michel Daniel, född 1990, döms för grovt bedrägeri (11 tillfällen) och bedrägeri, till 1 år och 8 månader i fängelse. Advokaten ska få ersättning av staten med 272.121 kr.
- Denisa Horvathova, född 1986, medborgare i Slovakien, döms för bidragsbrott, bedrägeri, grovt bedrägeri, m.m. till 1 år och 6 månader i fängelse. Begäran om utvisning avslås!!! Advokaten ska få ersättning av staten med 332.396 kr.
- Katarina Horvathova, född 1993, medborgare i Slovakien, dömd för bedrägeri och grovt bedrägeri (17 tillfällen) m.m. Till fängelse i 2 år. Begäran om utvisning avslås!!! Advokaten ska få ersättning av staten med 303.976 kr.
- Andreas Oresson, född 1981, döms för bidragsbrott, bedrägeri och grovt bedrägeri (12 tillfällen) till fängelse i 2 år. Advokaten ska få ersättning av staten med 270.391 kr.
De dömda har blåst företag och privatpersoner på över en miljon kronor, plus det de inte döms för och allt som de inte har anmälts för. De ska också betala skadestånd på hundratusentals kronor.
-Pettersson säger att de dömda är yrkeskriminella och borde inte få vistas lösa i samhället.
***
TIDIGARE 2024-07-12 Åtalade för springnotan misstänks för barnäktenskapsbrott
BROTTSLIGHET & ZIGENARE. Två av personerna som står åtalade för den stora springnotan i Malmö i julas m.m. har häktats misstänkta för barnäktenskapsbrott, rapporterar DN. Det är den 43-åriga huvudmannen, Andreas Oresson, och en kvinna som han har barn med som misstänks för brottet. Åklagaren Pia Björnsson vil l inte kommentera misstankarna.
Brottsrubriceringen barnäktenskapsbrott är relativt ny och infördes i juli förra året. Den gör det straffbart att förmå eller tillåta ett barn att ingå ett äktenskap eller en äktenskapsliknande förbindelse.
***
TIDIGARE 2024-06-13. Åtal väcks för grova bedrägerier i Malmö, inklusive springnotan
BROTTSLIGHET. På fredag den 14 juni avser åklagaren att väcka åtal för grovt bedrägeri mot fyra personer. Utredningen startade efter julhelgen då ett störres sällskap åt och drack för över 80 000 kronor på en restaurang i Malmö utan att betala notan.
Utredningen har under våren vuxit till att omfatta ett 20-tal grova bedrägerier mot företagare. Enligt åklagaren handlar det om bedrägerier för över en miljon kronor under perioden augusti 2022 till mars 2024.
Fyra personer är sedan den 21 mars 2024 häktade misstänkta för grovt bedrägeri.
Målnummer i Malmö tingsrätt: B 3455-24.
- Michel Daniel, född 1990
- Andreas Oresson, född 1981, är tidigare dömd för 87 bedrägerier.
- Katarina Horvathova, född 1993, medborgare i Slovakien.
- Denisa Horvathova, född 1986, medborgare i Slovakien.
-Pettersson skulle gärna se att vårt rättssystem gjordes om så att straffet ökade när brottsligheten upprepas.
Förr var det ungefär så här: 1:a resan stöld ett års straffarbete. 2:a resan tre år, 3:e eller fjärde resan slutade med hängning eller halshuggning. Jag tror samhället hade sluppit herr Oressons upprepade bedrägerier då
***
TIDIGARE 2024-03-27 Zigenarna misstänks för fler springnotor
ZIGENARE. Hotell- och konferensanläggningen Höörs Gästis i Skåne har polisanmält ett sällskap på fyra personer som i början av mars sov över, använde spaavdelningen och åt och drack för totalt 40000 kronor – utan att betala för sig, rapporterar Skånska Dagbladet.

Enligt en poliskälla är det samma fyra personer, två män och två kvinnor, som gripits och häktats misstänkta för att ligga bakom den omtalade springnotan på 82.000 kronor på restaurangen Atmosfär i Malmö.
Bengt Mårtensson, vd för Höörs Gästis, säger till Skånska Dagbladet att hans känslor ”inte går att trycka i svartvit text”.
– Jag blir riktigt förbannad när jag tänker på det och vi får tyvärr bli ännu mer vaksamma på konferensbokningar framöver.
***
TIDIGARE 2024-03-21 Fyra zigenare begärda häktade i springnotefallet
ZIGENARE. De fyra personer som gripits i springnotefallet i Malmö har begärts häktade. De misstänks för en rad andra bedrägerier, bland annat ytterligare en springnota.
Åklagaren Henrik Nordquist säger att de misstänkta haft en ”genomtänkt brottsplan”. Personerna har startat ideella föreningar som bland annat påstås hjälpa utsatta barn. Organisationerna har inte bedrivit någon verksamhet utan har bara använts för att få handla på faktura, enligt Nordquist. Misstankarna rör utöver den obetalda restaurangnotan ytterligare nio brottsmisstankar.
Men alla misstänks inte för allt. Merparten av brottsrubriceringarna rör grovt bedrägeri, övriga bedrägeri.
– De kommer dit, säger att de kommer från ett särskilt bolag och visar upp sitt organisationsnummer. De kommer överens om att få betala på kredit och faktura, säger Nordquist.
Enligt Malmö Tingsrätt målnummer B 3455-24 är de misstänkta:
- Michel Daniel, född 1990
- Andreas Oresson, född 1981, är dömd för bedrägerier mot 87 personer.
- Katarina Horvathova, född 1993, medborgare i Slovakien
- Denisa Horvathova, född 1986, medborgare i Slovakien
***
TIDIGARE 2024-03-20 De gripna för springnotan, knyts till flera brott
ZIGENARE. Fyra gripna för springnotan i Malmö skrev bloggen i måndags. Nu skriver Sydsvenskan att samma personer även misstänks för att blåst Funnys äventyr på Mobilia på 50.000 kronor och en lång rad andra bedrägerier.
Sagolandets vd Heléne Lloyd var själv inte på plats vid händelsen. Hon berättar dock för tidningen att personerna kom in och sade sig representera en organisation för barn som far illa. De ville köpa leksaker till behövande och samlade på sig varor för över 50.000 kronor. Men betalningen, som skulle göras på faktura, kom aldrig. Och även i det fallet stod 43-åringen som referens.
– När vi började titta på det lite noggrannare insåg vi snabbt att det var något som inte stod rätt till, säger Heléne Lloyd till Sydsvenskan. Efter att ha väntat i tio dagar polisanmälde sagolandet händelsen. Polisen lade först ner förundersökningen, men har i samband med de senaste gripandena upptagit den igen.
Ärendet om springnotan rubriceras som grovt bedrägeri. På måndagen hade tre av fyra gripna förhörts av polis. De nekar till brott.
-Pettersson vet inte vilka bedragarna är men misstänker att de finns bland dem bloggen tidigare skrivit om.
***
TIDIGARE 2024-03-18 Fyra gripna för springnotan i Malmö
BROTTSLIGHET. Fyra personer, två män och två kvinnor, har i dag gripits efter att varit anhållna i sin frånvaro misstänkta för delaktighet i det ärende där ett stort sällskap lämnade en restaurang utan att betala notan.
En 42-årig man, känd seriebedragare som har avtjänat en rad fängelsestraff, misstänktes inledningsvis för springnotan. Han är en av de gripna.
Rubriceringen är grovt bedrägeri. I övrigt råder förundersökningssekretess och det finns ingen ytterligare information att lämna. Förundersökningsledare är Henrik Nordquist.
Det var i julhelgen som ett sällskap på 35 personer åt och drack för 82.157 kronor på en restaurang Atmosfär i Malmö utan att betala.
-Pettersson skulle gärna se att 42-åringens bild och namn offentliggjordes. Han är dömd för 87 bedrägerier borde sitta inlåst, i andra hand bli känd så han får svårare att lura fler.
***
TIDIGARE 2024-01-07 Utredningen om springnotan inte nedlagd
BROTTSLIGHET. Utredningen om springnotan på 82.000 kronor i Malmö är inte alls nedlagd, säger polisen till Sydsvenskan. Beskedet kommer efter att Malmöpolisen under lördagen uppgav att polisen lagt ner utredningen mot sällskapet som stack från notan under julhelgen.
– Det är pågående utredningsåtgärder som man jobbar med. Det är ett antal personer som är misstänkta för bedrägeri, säger polisens presstalesperson Sara Andersson. Hon kan inte förklara lördagens uppgifter, som rapporterades om. Men hennes teori är att ärendet blivit bokfört två gånger och att dubbleringen tagits bort av administrativa skäl.
***
TIDIGARE 2024-01-06 Utredningen om springnotan på 82000 kronor läggs ner
BEDRÄGERI. Över julhelgen åt och drack ett sällskap på restaurang Atmosfär i Malmö för mer än 82.000 kronor. Sällskapet lämnade sedan restaurangen utan att betala och nu har polisen lagt ner utredningen.
– Vi fick oss en dyr läxa, säger restaurangägaren. Enligt polisen finns det inte tillräckligt med bevis som pekar på att den misstänkte mannen begått brottet. – Ytterligare utredning kan inte antas förändra bevisläget på ett avgörande sätt, säger Nils Norling, presstalesperson på Malmöpolisen
-Pettersson säger att rättssystemet är uselt. Ett brott är begånget, vittnen och bevis finns. Förövaren är känt men polisen lägger ned och bedragaren kan fortsätta att lura människor.
***
TIDIGARE 2023-12-28 Tog springnota på juldagen, dömd för 87 tidigare bedrägerier
BEDRÄGERI. Under juldagen åt och drack ett sällskap på 35 personer för 82 000 kronor. Sedan stack sällskapet utan att betala.
Restaurangägaren skickade då en en faktura till en av männen i sällskapet – och gav honom 24 timmar på sig att betala.Vilket mannen ännu inte gjort.
Enligt Sydsvenskan har mannen, en 42-årig malmöbo, sedan tidigare en lång brottshistorik.
87 gånger har han dömts till bedrägerier. Bland annat har mannen tidigare annonserat ut spelkonsoler och mobiltelefoner på Blocket och Tradera – utan att leverera varorna.
Vid sex tillfällen har mannen dömts till fängelse.
I handlingar om Sydsvenskan tagit del av hävdar mannen att brottsligheten beror på ett spelmissbruk som orsakat stora skulder.
***
TIDIGARE IDAG. Springnotan på 82.000 ännu obetald
BEDRÄGERI. Det var under juldagskvällen som det 35 personer stora sällskapet anlände till restaurang Atmosfär på Fersens väg i Malmö. Väl där åt de mat för 24.710 kronor och drack för 57.447 kronor. Notan landade på totalt 82.157 kronor.

Den nota på 82.000 kronor som gästerna inte betalade efter en middag på en Malmörestaurang på juldagen var på onsdagskvällen fortfarande inte betald, rapporterar Sydsvenskan. Ägaren skickade en faktura till sällskapet och gav gästerna ett dygn på sig att betala.
– Jag är besviken. Vi har redan accepterat att vi inte kommer att få några pengar, säger restaurangägaren.
En av gästerna kontaktade Sydsvenskan i tisdags och sa att man hade kommit överens med restaurangen om att middagsnotan skulle faktureras, något restaurangen förnekar.
***
TIDIGARE 2023-12-26 Åt julmiddag för 80.000 kronor, tog springnota
BEDRÄGERI. Ett middagssällskap tog en springnota efter ett restaurangbesök i Malmö på juldagen, skriver Sydsvenskan. Det stora sällskapets nota landade på runt 80.000 – men i stället för att betala stack de därifrån.

Runt 23 på juldagskvällen larmades polisen om att ett större sällskap hade lämnat restaurang Atmosfär utan att betala för sig.
De hade ätit och druckit för runt 80.000 kronor, men i stället för att betala ställt sig upp och gått därifrån. Sällskapet bestod av ett 30-tal personer.
Några ur sällskapet lämnade i en taxi som polisen lyckades stoppa. I den satt en man i 45-årsåldern, en kvinna i 35-årsåldern och två barn. Mannen och kvinnan är nu misstänkta för bedrägeri.
-Pettersson säger att en sådan middag med runt 30 personer inklusive barn är inget upptåg av några glada gamänger i fyllan och villan utan det är planerat.
UPPDATERAT: Det sällskap som tog en springnota till ett värde av 82.000 kronor på en restaurang i Malmö på juldagen har fått en dag på sig att betala, skriver Sydsvenskan. Polisen kunde senare stoppa delar av sällskapet och ägaren har nu skickat ut en faktura som ska vara betald på onsdagen. En man i sällskapet hävdar att det funnits en överenskommelse om att maten och drycken skulle betalas via faktura. – Det blev lite hetsigt där. Sedan stack vi därifrån, säger mannen. Någon sådan överenskommelse fanns inte, enligt ägaren.
Jag vet inte vilka restauranggästerna var men kan gissa på några
- Z-klanen, att be dem betala i förskott kan ge ett högt skadestånd…
- Fakhros är också kända för att inte kunna skilja på ditt och mitt…
- Men det finns många fler. Jag tittade på Atmosfärs Facebooksida men det gav inget…
- Atmosfär klarar en sådan smäll men det måste svida…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Att kriminella byter till svenska namn för att kunna luras effektivare är inget nytt !
Jag kände till en grabb för många år sedan som kallade sig Jonny – någonting .
Han var en Z-yngling på 25-30 år som ständigt berättade om hur ball och häftig han var genom att dra en massa genomskinliga lögner och överdrifter !
Vid något/några tillfällen hade dum-fan klantat sig extra mycket och åkt in på kåken i 6-8 månader (om jag minns rätt) och under tiden skulle hans bror ansvara för att denne Jonny`s hyra för 1:an blir betald . .
Givetvis betalade brorsan inte en enda spänn utan behöll pengarna själv vilket resulterade i att denne Jonny blev hemlös efter fängelset !
Jag vet inte vilket som var värsta problemet hos denne Jonny .
Det var en kombination av låg mental kapacitet vilket gav noll konsekvenstänk samt en lika obefintlig självkänsla på samma gång !
Denna typ hade sannolikt inte tillräcklig intellektuell kapacitet att bli en sund medmänniska även om han tränades . .
Den kloke gorillan Koko var säkerligen klart smartare än denne Jonny !
Skulle inte förvåna mig om denne Jonny tillhör det klientel som ibland hittas i skogen full av kulhål !
”Pettersson vet inte vilka bedragarna är men misstänker att de finns bland dem bloggen tidigare skrivit om.”
…härjar även i Finland, Helsingin Sanomat:
”Man begick kopparstölder värda över 250 000 euro under en period på ungefär en månad.”
”Mari-Leonardo Neculae, född 1990, har dömts i Västra Nylands tingsrätt till ovillkorligt fängelse i två år och fyra månader. Domen kommer för fem fall av grov stöld samt sex fall av stöld. Tillsammans med olika hjälpredor snodde Neculae i augusti och september 2020 koppar för över 250.000 euro på en lång rad platser i Finland – Villmanstrand, S:t Karins, Esbo, Hangö med mera.
Neculae med kumpaner ska också betala drygt 60.000 euro i skadestånd till de företag han bestal, samt 80 euro i ersättning till finska staten. Neculae överklagade domen till Helsingfors hovrätt, som dock inte ändrade på den.”
https://www.hs.fi/suomi/art-2000009343451.html
Mari Leonard Neculae:
https://ro-ro.facebook.com/people/Mari-Leonard-Neculae-Neculae/pfbid04b1voM5WS3Vgb95yxpdYUSqRuLtWoZvbnD7pskU4yqRevSANQL2yVUYcAofcGSrJl/
…inget är heligt för vissa, som till och med skändar gravar för att berika sig,
Lottes familjegrav stod orörd i 100 år, plötsligt en dag hade tjuvar kapat av och stulit de gamla kopparstängerna runt graven.
”Hur kan en människa sjunka så fruktansvärt lågt och vara så girig att man ger sig på en grav?…inom alla religioner är det tabu att skända en grav eller helig plats, sen spelar det ingen roll vilken tro man har, man gör inte så.”
https://www.expressen.se/kvallsposten/plundrade-100-arig-familjegrav-pa-koppar-ar-fruktansvart/
…och häromdagen stals 200 kvadratmeter koppartak från Berthåga krematorium i Uppsala, -video 1 min:
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsala/udda-stolden-200-kvadratmeter-tak-forsvann-fran-krematorium
(…det senaste året har även kyrkorna i Uppsala stift stöld-drabbats,
i Uppsala län: 18 kyrkor, i Gävleborgs län: 12 kyrkor)
Löjligt låga straff
Rättsstaten har kapitulerat
Vad hände med VANDEL?
Bara ett ord i TIDÖ utan verklg innebörd
2026??
Sala, du har rätt. Straffen var bättre innan Tidö-gänget…
Pettersson, DU HAR RÄTT men det hjälper INTE om man alltid dömer enligt de abosult nedersta straffet på skalan. Jag undrar vad det är för folk som sitter i våra domstolar när jag ser domar som dessa
När SD San NEJ till könsbyteslagen så gick Kristersson till vänstern som godkände utan att läsa först !
När migrationsministern börjar öppna gränsen så är det samma sak där !
Så länge som Jimmie/SD inte är den som klubbar besluten så kommer detta fortsätta !
Vid nästa val kommer kanske S , M och MP ta makten och alla dugliga människor måste lämna Sverige !
Plocka in, plocka av allt, lås in för gott, eller låt de ta ner skylten.
Ohyra ska bort från Sverige.