Muharrem Demirok avgår som centerledare

INRIKES. Centerpartiets partiledare Muharrem Demirok avgår, enligt uppgifter till flera medier. Partiledaren ska ha informerat partistyrelsen. En pressträff ska hållas 9.30 i riksdagen.

Muharrem Demirok var svensk och turkisk medborgare, muslim och Centerpartiets ledare. Numera påstås att han sagt upp det turkiska medborgarskapet.

Det har under hösten och vintern stormat i Centerpartiet, och bland annat har Centerpartiets ungdomsförbund krävt Demiroks avgång.

Krisen i partiet har framför allt handlat om regeringsfrågan. Muharrem Demirok ska under ett partistyrelsemöte ha velat bestämma att partiet ska ha Magdalena Andersson som statsministerkandidat. Något som partistyrelsen inte ska ha varit eniga om.

-Pettersson kommer inte att sakna Demirok…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

13 thoughts on “Muharrem Demirok avgår som centerledare

  1. Jag hade annars hoppats att mu-harem skulle sitta kvar och ta med sig cp ur riksdagen. Nu är det risk att någon med en gnutta talang tar över.

    49
  2. Ääääntligen !! Lagstifta nu om att vi inte ska ha invandrare i riksdagen och som partiledare.
    Måtte Centerpartiet skaffa sig en riktigt genuin svensk partiledare med svenska värderingar och inget muslimskt avskum.
    Grattis Centerpartiet en dag som denna !!
    Jag är inte Centerpartist men jag är glad för att en muslim försvinner som aldrig skulle vart där.

    52
    3

Kommentera