Hägglunds beställer system från Saab för 700 miljoner

FÖRSVARSINDUSTRI. Saab har fått en order på siktes- och eldledningssystem värda 700 miljoner kronor av BAE Systems Hägglunds i Örnsköldsvik, enligt ett pressmeddelande.

Stridsfordon 90

Det aktuella siktes- och eldledningssystemet går under namnet UTAAS och används för Stridsfordon 90 som är utvecklat av BAE Systems Hägglunds i Örnsköldsvik.

”Stridsfordon 90 är ett mycket effektivt och uppskattat fordon som många olika nationers försvarsmakter nu efterfrågar i allt högre grad. För att möta den ökade efterfrågan har vi stärkt vår produktionsförmåga”, säger Carl-Johan Bergholm, chef för Saabs affärsområde Surveillance, i en kommentar.

UTAAS kan nyttjas mot såväl luft- som markmål.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

Kommentera