Tre brandattacker mot Malmöverksamheter i natt

BROTTSLIGHET. Under natten till torsdagen har tre verksamheter i Malmö utsatts för brandattacker, skriver polisen på sin hemsida. Det första larmet kom vid 00.30-tiden om ett attentat mot en livsmedelsbutik på Värnhem i de centrala delarna av staden. Minst en ruta krossades. – Det är inte något explosivt som har kastats utan snarare en brandfarlig vätska, säger Jerker Olsson på polisen.

Bild: Jeander

Ett par timmar senare syntes två personer försöka slå sönder en ruta till en restaurang på Hyllie Allé. Polisen grep två män i en bil och påträffade där gods som kan ha med brottet att göra. Personerna är misstänkta för försök till grov mordbrand.

Vid 05-tiden kom ytterligare ett larm om att en entrédörr till en restaurang på Nobelvägen krossats av någon typ av föremål som ”pyrt”, enligt polisen.

Polisen skriver att samtliga dåd klassas om mordbrand eller försök till mordbrand men att det är för tidigt att säga om det finns någon koppling mellan attentaten.

-Pettersson läser ”för tidigt att säga om det finns någon koppling mellan attentaten” jag är övertygad om att det finns en koppling och att polisen vet att det beror på invandringen av dysfunktionella…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “Tre brandattacker mot Malmöverksamheter i natt

  1. Tack för att ni valde Sverige hälsar Fredrik Reinfeldt. Dom blir en vinst för samhället lite längre fram hälsar mytomanen.

    19
  2. Kan det inte vara så, att det är olika Klaner som styr och ställer i Malmö
    Kommun. Även över Politikerna och Rättsväsendet, för det är väl tydligt
    att det inte fungerar där heller som det skall

    28
  3. ”Malmö är en förlorad stad”, var rubriken i Pettersson blogg i december 2016, – att samhället tappat greppet med mord, skottlossningar, stenkastning och ständiga hot om våld. Det stod alltså att läsa för nästan exakt 8 år sedan, och nu i december 2024, tre brandattacker under samma natt i Malmö. Pettersson skrev 2016, att det är stadens styrande tydligen nöjda med.
    https://petterssonsblogg.se/2016/12/29/malmo-ar-en-forlorad-stad/

    22
  4. Nu imploderar den Socialdemokratiska politiken i Malmö .
    Korrupta bidrag till sminkade grisar som Flamman och Romska föreningar ha noll påverkan på samhällsklimatet . Har enbart berikat några av Malmös invånare . Att det luktar korruption lång väg är inget som stör det Socialdemokratiska styret i Malmö .
    Att det finns anställda och folkvalda i Malmö Kommun som får del av alla generösa bidrag torde vara helt klart .
    Så ser den Socialdemokratiska Ordningen och Redan ut i praktiken.
    Ta bort skattebidraget på 6,5 miljarder snarast , det göder korruptionen och kriminaliteten.

    40

Kommentera