UKRAINA. Idag har det gått 1000 dagar sedan den Ryska federationens president Vladimir Putin inledde sin olagliga och speciella militäroperation mot Ukraina i strid med mängder av internationella och bilaterala avtal som Ryssland skrivit på och godkänt. Vladimir Putin framställer sig och verkar vara en handlingskraftig man medan USA:s president Joe Biden verkar vara en svag och halvsenil åldring. I verkligheten verkar det vara tvärtom.

När Vladimir Putin invaderade Ukraina den 24 februari 2022 hade han fyra mål. Putin har inte lyckats uppfylla ett enda. När Putin höll ett tal till nationen tidigt på morgonen den 24 februari listade han upp fyra mål för Rysslands ”speciella militära operation”.
- Invånarna i Donbass skulle skyddas
- Ukraina skulle avmilitariseras
- Ukraina skulle avnazifieras
- De ”som begått blodiga brott” skulle ställas inför rätta.
- Punkt 1: Invånarna i Donbass har inte skyddats, tvärtom. Städer har förvandlats till grushögar och männen i Donetsk och Luhansk har tvångsinkallats och stupat i tusentals.
- Punkt 2: Ukraina skulle avmilitariseras men Ukraina har aldrig varit så militariserat som nu.
- Punkt 3: Ukraina skulle avnazifieras, det målet var omöjligt från början eftersom det inte fanns något att avnazifiera.
- Punkt 4: De som begått blodiga brott är mest ryssar och dom tänker knappast Putin ställa inför rätta.

USA var säkra på att invasionen skulle komma och varnade sina europeiska allierade och Ukraina om det. Många ledare i Europa var skeptiska. USA satte också upp fyra mål före kriget.
- Ingen direkt militär konflikt mellan USA:s militär och Nato, och Ryssland.
- Begränsa konflikten inom Ukrainas geografiska område.
- Förstärk och behåll Natos enighet.
- Förstärk Ukraina och ge dem resurserna att utkämpa kriget.
- Punk 1: Har lyckats.
- Punkt 2: Håller hittills.
- Punkt 3: Ett viktig mål för Putin var att splittra Nato och EU. Han har inte lyckats, banden inom Nato och EU är starkare än på länge.
- Punkt 4: Ukraina är starka, dels på grund av egen rustning och utbildning sedan Ryssland ockuperade Krim år 2014 men framförallt genom hjälp från USA och övrig västländer.
-Pettersson säger att det enda vi vet är att kriget inte är över än och krig går sällan som planerat, så vi får se, men hittills har Putin misslyckats militärt, ekonomiskt och moraliskt medan den skröplige och gaggige Biden har lyckats.
För övrigt väntar jag på ytterligare ett svenskt paket med vapen och humanitär hjälp till Ukraina.


Ryssland avfärdar Zelenskyjs plan på fred utan att ha hört den…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
En militär specialopertion i 1000 dagar. Putin är knappst något militärt geni i likhet med Hitler. Resultat: En vansinnighetens katastrof. Priset: Ofattbart. Omänskligt.
Putin var knappast något militärt geni. Utbrett tvåfrontskrig samtidigt som han lade stora resurser på förintelsen tyder inte på det.
Verkar som USA börjar förbereda sig för kraftfull blixtattack mot Moskva om Ryssland börjar använda kärnvapen.
Baser närmare Ryssland får uppdateringar med B1 or och Stelth plan även B52 or flygs tydligen mot Europeiska baser.
Tror visserligen inte Ryssland törs använda kärnvapen.,.. det vore slutet för Putin och Ryssland definitivt.
Ett tredje världskrig skulle möjligen kunna ske på grund av Rysslands invasion av Ukraina och inte något annat.
Hade Putin gett fan i kriget hade inte omvärlden behövt hjälpa Ukraina med vapen och försvar av landet Ukraina.
Putin och Ryssland hade inga som helst rättigheter och anledningar att angripa Ukraina 🇺🇦
Måtte ryssarna få det dom gjort sig förtjänta av nu efter 1000 dagar av terror och folkmord mot ukrainska befolkningen.
Låt missilerna börja sina resor mot ryska mål 💥🔥
Redan för 9 år sedan diskuterades vid en konferens i Australien om vad man i framtiden skulle kunna förvänta sig av Putin. Man undrade hur Putin egentligen såg på Rysslands plats i världen, om vilken ambition han hade och om Ukrainas framtid, och man funderade på om Ryssland ”vänt sig till öst”, samt i så fall hur karaktären var på de relationerna?
”Putin’s Russia—a Soviet Union 2.0?”
https://youtu.be/ImXTMOqR6EE?feature=shared
Krigshetsaren Pettersson längtar såå efter tredje världskriget.
Göran, dina terror älsklingar levererar
https://www.expressen.se/nyheter/varlden/kritiserade-putin-foll-mot-sin-dod/
Gör nu tummen ner och få en välförtjänt klapp på huvudet av ondskans och helvetets furste Putler