Eleiko, årets svenska företag i USA

FÖRETAGANDE. Vi hör då och då om att svensk industri säljs till utländska intressenter och att det utarmar vårt land. Mer sällan hörs om att c:a 4000 svenska företag är verksamma utomlands där de har c:a 1,5 miljoner anställda. Även svenska pensionsfonder har stora investeringar i exempelvis USA dör börsen gått upp med 20 procent i år.

Ett av dessa svenska företag är Eleiko, ett familjeföretag från Halmstad som etablerat sig i Austin, Texas, USA. Där Eleiko har sitt amerikanska säljkontor, logistikcenter och träningsanläggning. Företaget tillverkar tränings- och tävlingsutrusning och de flesta som någon gång besökt ett gym har troligtvis sett Eleikos varumärke på skivstänger och viktskivor.

Koncernen har sitt säte i Halmstad, där bolaget ursprungligen tillverkade våffeljärn och brödrostar, innan en styrketränande förman lyckades övertala den dåvarande direktörskan Tyra Johansson att börja tillverka skivstänger i svenskt stål.

Många prestigefyllda universitet och collage i USA och den amerikanska militären tränar sig starka med svenska Eleikos skivstänger och vikter.

  • Ägare: Familjen Blomberg med mamma Gunilla och syskonen Rickard, Erik, Hans och Madeleine. Alla är på olika sätt aktiva i familjeföretaget. Erik är sedan 2012 vd för koncernen.
  • Huvudkontor: Halmstad, Sverige. Försäljningskontor i Austin USA.
  • Antal anställda: 220 varav ett 30-tal i USA.
  • Omsättning 2023: 725,7 miljoner kronor varav 178 miljoner kronor på den amerikanska marknaden.

Ett lite orosmoln finns dock i form av det amerikanska valet. – Skulle Donald Trump vinna och han gör verklighet av de importtullar som sagt sig vilja införa så blir det tufft för oss. Men å andra sidan importerar många av våra konkurrenter från Kina och Asien, även de amerikanska tillverkarna, så tullarna kommer antagligen slå mot dem med. Vi får vänta och se hur det går men oavsett vem som vinner så anpassar vi oss, säger Rickard Blomberg.

Läs mer på Tidningen Näringslivet…

-Pettersson har aldrig hört talas om Eleiko men jag har heller aldrig satt min fot på ett gym med träningsredskap där man betalar, jag brukar träna i skogen med exempelvis svampplockning.

Petterssons träningsredskap

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Eleiko, årets svenska företag i USA

  1. Eleiko är stora, om inte världsledande på sina tyngdlyftningsartiklar, och deras produkter är med i många stora tävlingar, OS och VM mm.

    En annan världsledande svensk tillverkare är ALIMAK hissar, det började men en liten hemmagjord murbruksblandare, och det fortsatte sedan med att utveckla en genial kuggstångshiss för gruvindustrin. Med ett byggbart system av 4-rörssystem i olika grader kunde man bygga en stigortshiss som används världen över, se bild. Och den orangea färgen har varit deras kännetecken under alla år sedan dess.

    Historia: https://alimak.com/se/a-look-at-alimaks-history-in-developing-leading-technologies-svenska/
    Stigortshiss: https://samlingar.skellefteamuseum.se/objects/c61-337077/

  2. Gymmet där jag tränar har Eleikos vikter och antagligen skivstänger också. Visste dock inte att det var ett svenskt företag.

    12
    1
    • Bra, jobba på med Eleiko, jag minns, som hamstapojk firmanamnet väster om láholmväger-

      3
      1

Kommentera