Reinfeldt tänker göra comeback inom politiken. Det meddelar han på X.
Innan ni sätter eftermiddagskaffet i halsen bör jag tala om att det rör sig om Gustaf Reinfeldt, son till Fredrik.
Igår valdes han till gruppledare för Moderaterna i Sundbyberg, dit han nu ämnar flytta. I en intervju med DN säger han att Tidöavtalet är ett nödvändigt ont, men erkänner i samma mening att han inte känner till innehållet i det.
Gustaf Reinfeldt, som bott och studerat i USA några år, säger att han inte vill samarbeta med Sverigedemokraterna lokalt. Möjligt att det är ömsesidigt, jag vet inte. Det kan vara jobbigt att förknippas med pappa Fredrik, erkänner Gustaf. Kan bli ännu jobbigare att förknippas med broder Erik som synts i media i mindre smickrande sammanhang.
Nu har vi inte arvssynder i Sverige. Men det ser inte ut så när man läser inläggen här hos Pettersson.
Låt grabben visa upp sig på egna meriter .
Ja då förutsätter jag att dom kollar Regeringskansliets toaletter noggrant. så det inte finns spår av kokain före och efter han ev.inträde? f.ö tyst om Märta Stenevi som var hastigt sjuk när kokainspåret uppdagades.? Är hon fortfarande sjukskriven p,ga världsläget eller var det klimatet??
Comeback? Har han varit politiskt aktiv tidigare?
Uppenbarligen behöver man inte ha redlig vandel för att få en politisk position inom Moderaterna. Gösta skulle vrida sig i sin grav om han fick reda på detta.
Jag behövde bars läsa Pettersson rubrik för att få kräkreflek att Reina Fräcken vill tillbaka till politiken.
– Begrav honom utanför muren till elefantkyrkogården.
Gustaf Reinfeldt, som är känd som son till den tidigare svenske statsministern Fredrik Reinfeldt, har varit involverad i en kontroversiell knarkaffär. Under 2020 blev han åtalad för att ha sålt narkotika, inklusive cannabis och MDMA, via sociala medier. Enligt åtalet hade han skapat en organisation för att distribuera droger och sålt dem till flera personer.
Rättegången och de medföljande uppgifterna fick stor medial uppmärksamhet, dels på grund av hans familjebakgrund och dels på grund av de allvarliga anklagelserna. Gustaf Reinfeldt erkände sig skyldig till vissa brott och dömdes senare, vilket ledde till en fängelsedom och böter
Med vänlig hälsning, chat gpt
Är väl bara håret som skiljer annars är det nog skit samma.
Nu räcker det med Reinfeldts
Fredrik håller på och förstör fotbollsförbundet .
Ska grabben till och dryga sig i politiken också.
Nu får Reinfeldts ge sig…. Alla är trötta på er redan.
Quisling kom aldrig i fängelse.
Jag som bor i Norge tycker de borde behandlas jämnlikt.
Oh vilken mardröm det blev att läsa rubriken, jag darrar fortfarande, förresten sitter inte landsförrädaren på anstalt eller hospital?
Gud bevare Sverige, Konungen samt Gotland!
Jag lovar att vara Konungen och Hulda trogen.
.. och alla andra djävla öar.
Vore tacksam om namnet Reinfeldt raderas ut från all svensk politik!
’ öppna era plånböcker’
PS jag är forfarande trött på att försörja en somalisk familj, utöver min egen
Så länge han håller sig till lokalpolitiken i Sumpan.
Fortsätter ”hen” med att ”dra linor” och affärer inom branschen ???