Polisen profiterar på gängbrottsligheten

ADVOKATER & BROTTSLIGHET. Kristofer Stahre är advokat och innehavare av Stahre Persson Advokatbyrå AB, med en lagman till far och en polischef till farfar låg juristutbildningen nära till hands, skriver han själv på Linkedin. Hemifrån lärde herr Stahre sig värdet av respekt för alla människor oavsett bakgrund.

Stahres bolag omsätter 23,3 miljoner och gör en vinst på 4,9 miljoner. Detta är efter att han plockat ut en hyfsad lön. Jag har svårt att förstå varför skattebetalarna ska betala så mycket till en advokat jämfört med en polis.

När Kristofer Stahre arbetar som offentlig försvarare debiterar han enligt statens regler 1 531 kronor per timme exklusive moms, 1.914 per timme inklusive moms. Se Domstolsverket.

Trots Stahre hyfsade ersättning tycker advokaten att det är polisen som profiterar. Den genomsnittliga månadslönen för poliser i Sverige var 40.800 kronor år 2023.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Polisen profiterar på gängbrottsligheten

  1. ”Hemifrån lärde herr Stahre sig värdet av respekt för alla människor oavsett bakgrund.”

    …bor i ett exklusivt townhouse, i en lägenhet på 113 kvm i Hagastaden, Vasastan i centrala Stockholm.
    På samma adress finns nu en mindre lägenhet (86 kvm) till salu, ”ett drömboende för dig som vill ha det bästa…”,
    – högsta bud för närvarande: 9 950 000:-
    https://bronzefast.se/bostader/bostadsratt-sonja-kovalevskys-gata-3-stockholm/

    11
    1
  2. Som jag har sagt länge, första gången i domstol bör alla ha rätt till en advokat, men blir du dömd så får det vara slut på leken.

    Inga advokater som privatsekreterare till yrkeskriminella för mina pengar tack.

    Samma med tolk, första gången okej, men sen hålls rättegången på svenska och passar inte det så kan dom bara låta bli att begå brott. Busenkelt!

    63
    1
    • Ja en del lustiga bokar finns det . Vad sägs om montörer av Övervakningskamera som spikat upp massor av kameror i hallen farstun med mera . Sen kommer snuten farande med en massa anklagelser..giss hur det slutade snuten fick sparken och åkte in på kåken

      9
      3

Kommentera