Ukrainare folkbokför sig i Sverige

INVANDRING. Invandringen ökade under sommaren 2024, visar ny statistik från SCB. I juli folkbokfördes totalt 14 700 personer som invandrade. Det är nästan en fördubbling jämfört med samma månad i fjol, skriver SCB.

– En stor del av dem som invandrat under sommaren är från Ukraina. De har levt här med uppehållstillstånd med tillfälligt skydd i minst två år, och har sedan i juni möjlighet att ansöka om att bli folkbokförda i Sverige, säger Ann-Marie Persson, befolkningsstatistiker på SCB.

Totalt registrerades 26.300 invandringar i juni och juli 2024. Nästan hälften av dessa har utvandrat från Ukraina.

Invandring per månad januari – juli 2024

MånadInvandringvarav från Ukraina
Januari7 03523
Februari5 89523
Mars 5 71029
April6 19253
Maj6 32727
Juni11 6255 428
Juli14 6997 581
Totalt57 48313 164

Under årets första sju månader registrerades 50 600 som utvandrade, vilket var 48,6 procent fler än under samma period 2023. Ökningen förklaras till mycket stor del av att Skatteverket fortsätter sitt administrativa arbete med att förbättra folkbokföringen genom att avregistrera personer som inte längre bor i Sverige.

I slutet av juli 2024 var 10 564 000 personer folkbokförda i Sverige. 

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Ukrainare folkbokför sig i Sverige

  1. För första gången så får nu invandrarverket lära sig hur en flykting ser ut!
    Förra gången det begav sig, var när flyktingar från Norge, Danmark och inte minst från Finland kom till Sverige och sökte skydd. Men då fanns inte invandrarverket, utan det är en skapelse som tillkommit på senare tid, tror dom bildades omkring 69-70-talet.
    Och från det år dom bildades så har invandrarverket inte släppt in en enda flykting till Sverige, utan alla dom millioner som vällt in är parasiter, brottslingar, rånare, banditer, mordbrännare, terrorister och liknande yrken!

    Sign ”Argus” här nedan har gjort en utmärkt beskrivning av dagens riktiga flyktingar som jag instämmer till 100% Vi ska välkomna och hjälpa dom på alla sätt vi förmår!
    Och bland alla dessa så är det också en mycket stor del som är ryssar, eller 50/50, men dom är naturligtvis precis lika välkomna!

    11
  2. Man önskar ju att sifrorna hade varit omvända, att dom från Ukraina var 57000,
    och resten 13000, !

    19
    1
  3. Till skillnad mot den tidigare invandringen har väl de som kommit från Ukraine bestått till nästan uteslutande kvinnor och barn. Inte medelålders män som påstår sig vara minderåriga.

    Trots att de vuxna kvinnorna behandlats rätt njuggt av svenska myndigheter har deras önskan att arbeta och bidra varit mycket högt. De har inte heller försöker att bidragsoptimera vilket för övrigt varit svårt då männen stannat kvar och därför skenskillsmässor varit uteslutna. De genomsyras också av den kristna moralen och etiken och betraktar sig därför inte som överlägsna. Ukraina har inte heller varit ett dysfunktionellt land även om det är märkt av långvarigt kommunistiskt styre.

    47
    1

Kommentera