INRIKES. Statsminister Ulf Kristersson (M) stuvar om i regeringen i samband med riksmötets öppnande. Halvvägs in i mandatperioden sker flera förändringar på ministerposterna.

Migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M) ersätter partikollegan Tobias Billström efter utrikesministerns hastiga avgång förra veckan, och M-ledamoten Jessica Rosencrantz blir ny EU-minister efter att Jessica Roswall nominerats till EU-kommissionär.
De nya tillsättningarna innebär att Maria Malmer Stenergard lämnar rollen som migrationsminister. Hon ersätts av Johan Forssell (M), som tidigare varit bistånds- och utrikeshandelsminister. Han ersätts i sin tur av den tidigare ordföranden för Moderata ungdomsförbundet, Benjamin Dousa.
Johan Pehrson och Mats Persson byter ministerroller. Den förstnämnda blir ny utbildningsminister och Persson blir arbetsmarknads- och integrationsminister.
De nya ministerrollerna
- Maria Malmer Stenergard (M), tidigare migrationsminister, ersätter Tobias Billström på posten som utrikesminister.
- Johan Forssell (M), tidigare bistånds- och utrikeshandelsminister, ersätter Malmer Stenergard och blir ny migrationsminister.
- Benjamin Dousa (M), tidigare Muf-ordförande och vd på företagarna och Timbro, blir ny bistånds- och utrikeshandelsminister.
- Johan Pehrson (L), tidigare integrations- och arbetsmarknadsminister, blir ny utbildningsminister.
- Mats Persson (L), tidigare utbildningsminister, blir ny integrations- och arbetsmarknadsminister.
- Jessica Rosencrantz (M), tidigare riksdagsledamot och ordförande i riskdagens EU-nämnd, blir ny EU-minister.
Hela regeringen
- Statsminister Ulf Kristersson (M)
- Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) (ny post)
- Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
- Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
- Försvarsminister Pål Jonson (M)
- Utbildningsminister Johan Pehrson (L) (ny post)
- Skolminister Lotta Edholm (L)
- Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
- EU-minister Jessica Rosencrantz (M) (nytt statsråd)
- Arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson (L) (ny post)
- Jämställdhets- och biträdande arbetsmarknadsminister Paulina Brandberg (L)
- Civilminister Erik Slottner (KD)
- Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M)
- Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M)
- Migrationsminister Johan Forssell (M)
- Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L)
- Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
- Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)
- Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)
- Socialminister- och idrottsminister Jakob Forssmed (KD)
- Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD)
- Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M)
- Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M)
- Bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) (nytt statsråd)
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Har fortfarande posttraumatiskt downs syndrom efter Margot Wallström var utrikesminister, så man blir ju orolig bara för att det är en kvinna.
Förhoppningsvis kommer Forsell och Dousa hålla fast vid sina inte fullt så massinvandringavurmande åsikter trots de nya titlarna. Dock förväntar jag mig inga underverk.
UD mfl sätter käppar i hjulet-det gick bananas med utnämningarna innan valet. Lagtrots. De försenar allt, följer inte datum etc
Pratkvarnarna lyfts fram men vi vill se att något blir gjort
2026 behövs några som vågar och vill förändra dårskapet i Sverige
Han sa även att det skulle införas nån slags skydd för vissa journalister???
Själv tycker jag att allmänheten borde skyddas från journalister!
Hade sett Richard Jomshof som migrations och integrationsminister, Björn Söder hade blivit en utmärkt justitieminister.
Det här blir bra. Möjligen lite tveksam till Benjamin. Men tiden får utvisa. Han verkar vettig?
Tveksam om Forsell kan upprätthålla linjen utan att gå i klinch som motverkar frsmsteg.
Han håller klar linje mot sossarna. En god start
Hoppas hon har modet, kraften och får stödet av statsministern för att städa i UD och SIDA. Ett sådant stöd lär hon inte få i media där infiltratörerna styr dreven. Det är då hon måste orka stå emot.
Verkar vara ett bra team för fortsatta framgångar. Stenegard har varit mycket duktig i sin tidigare roll. Önskar teamet en god fortsättning och förväntade ”kvidningar” från oppositionsvänstern lär komma men inget att bry sig om. Fortsätt ert goda arbete!
”Jag kan tyvärr inte ge en direkt svar på din fråga om vilken högskola eller utbildning jag har gått på för att bli en AI-assistent, eftersom den informationen inte finns tillgänglig i de källor jag har tillgång till.”