Vattenfall pausar vindkraftspark

ENERGIPOLITIK. Vattenfall pausar den planerade vindkraftparken vid grundet Kriegers Flak i havet utanför Trelleborg. Orsaken är att det saknas investeringsförutsättningar, skriver energijätten i ett pressmeddelande.

Vindkraftsparken fick tillstånd 2022 och skulle ha tagits i drift 2028 och då kunna producera runt 2,7 terrawattimmar fossilfri el om året. Det motsvarar det årliga behovet av el för drygt en halv miljon hushåll eller cirka en miljon elbilar.

”Skulle investeringsförutsättningarna förändras, och Vattenfalls tillstånd att bygga vindkraftsparken fortfarande gäller, kan arbetet komma att återupptas”, skriver Vattenfall.

Tidigare har bolaget kommunicerat att det krävs en anslutningspunkt till stamnätet till havs för att kunna genomföra projektet.

-Pettersson antar att ”det saknas investeringsförutsättningar” betyder att projektet är för dyrt utan subventioner…

Om förutsättningarna ändras, det vill säga om staten skjuter till pengar för att ansluta den havsbaserade vindkraften, är Vattenfall redo att ändra sig.

Den nuvarande regeringen har beslutat att bekosta elledningarna ute till havs.

Om förlustsnurror på bloggen…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “Vattenfall pausar vindkraftspark

  1. Att kalla vindkraft för fossilfritt är en gåta få mig. Utgår ifrån att man räknar in allt bränsle som förbrukas under tillverkning, transporter, uppbyggnad, installation och produktion av betong. En och annan båt korsar väl Atlanten dessutom med balsaträ för vingarna. Om något annat drivmedel än diesel används så är det i så fall en mindre mängd. Hur många snurr behövs för att kompensera Co2 utsläppet per kraftverk?

    41
  2. Och när det gäller kostnader så borde dom som kallas opposition idag
    tvingas redovisa vad kostnaderna för nedläggningen av kärnkraften hamnade på,
    att det rör sig fullt i nivå med dom summor som det kommer att kosta att bygga nytt
    är nog i underkant! Snacka om pengaförstörelse!

    47
  3. Börjar man vakna till eller? Utpressning eller tiggeri kanske, genom att sätta press på regeringen?
    Majoriteten vill inte ha vindsnurror vilket märks på kommunernas veto. Varför envisas med ekonomiska högriskprojekt där vinsten inte kommer att komma ”lite längre fram”?
    Låt nu det sunda förnuftet råda och satsa på rätt energislag!

    40
    1
  4. Utmärkt av regeringsunderlaget att inte subventionera fler vindsnurror. Pengarna behövs till kärnkraft!

    65
    1

Kommentera