Rekordår för Grand Hôtel

INRIKES. Grand Hotell, på franska Grand Hôtel, är ofta det största hotellet på en ort, underförstått vanligen det finaste hotellet på orten. I Paris stod Grand Hôtel färdigt 1862 och i London 1870. Grand Hôtel i Stockholm med 300 rum varav 31 sviter etablerades 1874 på initiativ av fransmannen Jean-François Régis Cadier.

Grand Hotell, Stockholm Foto: Arild Wikipedia

Grand Hôtel Stockholm är den enda svenska medlemmen i The Leading Hotels of the World.

Hotellet har varit värd för många betydelsefulla evenemang i svensk historia sedan det grundades.

  • Sedan 1901 har Nobelpristagarna och deras familjer traditionellt varit gäster på hotellet, liksom flera kändisar och världsledare.
  • Riksförbundet för kvinnlig rösträtt höll sin sista middag på hotellet 1921 före upplösningen efter att ha vunnit kvinnlig rösträtt i Sverige för att fira Ann-Margret Holmgren , Anna Whitlock , Anna Wicksell och andra ledare i rörelsen.
  • 1938 höll Svensk-Tyska Riksförbundet, som stödde Nazityskland i andra världskriget, en middag på hotellet som leds av Sven Hedin där Franz von Papen uttalade: ”När jag kommer tillbaka till Sverige om tio år hoppas jag kunna promenera på tysk mark.”
  • 1974, för att fira hotellets 100-årsjubileum, gjorde hotellet sin sommarveranda permanent vid ett evenemang som invigdes av prins Bertil, hertig av Halland . Hotellet stod även värd för repetitionsmiddagen för prinsessan Madeleine och Christopher O’Neill inför bröllopsceremonin i Stockholms slott .
  • Grand Hôtel väckte kontroverser 2016 efter att ha varit värd för en anti-EU- gala som anordnades av Sverigedemokraterna och UK Independence Party med olika ledare inklusive Nigel Farage och Václav Klaus. Hotellet bad senare om ursäkt och sade att ”så många hade trott att vi… inte hade någon som helst moralisk kompass.” Som svar uppmanade Sverigedemokraterna till en bojkott av hotellet.

Trots pressade hushåll, inflation och krig i världen är det ett visst segment av samhället som inte behövt dra ner på lyxkonsumtionen. Det syns i Grand Hotels försäljningssiffror, rapporterar Dagens Iindustri.

Det 150 år gamla lyxhotellet gjorde sitt bästa resultat någonsin i fjol och ser ut att kunna slå det i år. Vd Pia Djupmark påpekar att lyxsegmentet inte påverkats på samma sätt som andra branscher av den svagare konjunkturen: – Vi har alla slags gäster och en sak som vi har märkt är att fler människor vill unna sig mer, säger hon.

Det celebra landmärket överträffar nu alla tidigare resultat, enligt det färska bokslutet för 2023 som Di tagit del av. Omsättningen för 2023 landade på 628 miljoner kronor, en ökning med 15 procent jämfört med året innan, och 10 procent mer än det tidigare rekordåret 2019. Samtliga enheter ökar: hotell, events, mat och dryck, spa och fitness.

Även resultatet är det högsta i hotellets 150-åriga historia.

2024 kan bli ett nytt rekordår: ”Vi ligger redan 15 procent över 2023 i total omsättning.”

Efter andra världskriget, då resandeströmmen till Sverige tog fart på allvar, fattade Marcus ”Dodde” Wallenberg Jr. intresse för hotellbranschen. Han började med att köpa 50% av aktiestocken i Carlton Hotell. Hans nästa stora hotellinvestering blev Grand Hôtel då han den 1 januari 1968 via Carlton Hotell förvärvade hotellet. Nyheten blev en smärre sensation att det ”lilla” hotellet Carlton skulle gå in som ägare, med stor oro bland hotellets personal. Faran över blåstes dock när det kom framkom att det var Marcus Wallenberg som låg bakom det hela. Marcus Wallenberg blev vid övertagandet hotellets styrelseordförande.

Grand Hôtel ingår i The Grand Group, som ägs av FAM Förvaltning AB, som ägs av Wallenberg Investments AB.

-Pettersson och den oäkta hustrun har bott på en hel del hotell när vi var yngre och for omkring i landet på nöjen och arbete, men vi har aldrig bott på Grand Hôtel och när Vd Pia Djupmark säger att ”Vi har alla slags gäster och en sak som vi har märkt är att fler människor vill unna sig mer” så menar hon att vi har alla slags gäster som kan och vill betala 4.000 kronor och uppåt för en natt, men man ska aldrig säga aldrig. Det är dyrt för att sova en natt men kan vara värt en upplevelse.

Grand Hôtels hemsida

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Rekordår för Grand Hôtel

  1. Ja men visa en bild på GH i Mölle då och inte på GH i staden Stockholm. Som väl fortfarande är en stad? Eller? Noterar att dagissvenskan fått fullt fäste hos journalisterna vilka numera regelmässigt kallar våra svenska städer för ”orter”.

Kommentera