Tyskland är inte längre ett säkert land

Det tyska polisförbundets (DPoIG) ordförande Manuel Ostermann gör ett uttalande efter terrorattacken i Solingen av en syrisk islamist.

14 thoughts on “Tyskland är inte längre ett säkert land”

    • Kalasbetalaren:
      Vill bara påminna dig om,att Stenbock som bott en del av sitt långa liv i Tyskland,vet att den normala befolkningen inte skiljer sig stort från oss. Tyvärr är det samma där som här,denna stora del är ointressant för media. Allting har idag politiskt hjärntvättats av dessa medier. De goda tillhör enl. dem de röd/gröna och vi normala betraktas som ”högerextrema” eller t.o.m. Nazister !!
      Kommer AFD eller SD som är i stort likartade till framgång heter det i Tyskland,att Hitler-epoken återvänder.Alltså från skola o barnsben läres ut att kommunism och gröna är de enda riktiga ! Troligen därför det ser ut som det gör i våra två länder ?

      18
  1. Uttalandet gäller i princip hela Västeuropa. Varför? EU har ett mycket stort ansvar att de av oss valda inte skött sin uppgift! Globalistlakejer kort sagt!

    36
      • Argus:
        Då skall du veta att dessa turkar och deras närbo-länder som du skriver om,idag bebor vissa ”egna stadsdelar” i alla tyska storstäder men orsakar väl minst besvär,av alla olika arter importer.
        Det är de nytillkomna islamisterna från Långtbortistan ” som är dagens stora problem. Förutom att dessa nekar att själva arbeta eller söka försörja sig,längtar de endast på nästa utbetalning från staten….M.a.o dagens parasiter som njuter i sin nya omgivning ! Dessutom finns bland alla dem de som idag nämnes ”svenskar” runt i alla våra grannländer.
        Kriminellt pack från bl.a. delar av Afrika och Mellan-östern,som sedan länge skulle skickats tillbaka till sina hemländer !

        20
        1
    • När det gäller Tyskland så är det ju så att man startat två värdskrig. Men miljoner döda .
      Och att Tyskland någonsin skulle vara säkert.
      Det kan man fråga dom judar som överlevt.
      Och att Tyskland och islam har samma mål är det ju i gen tvekan om.
      Problemet i dag är ju att
      Det ömsesidigt samarbetet med mord p judarna är inte lika intressant för tyskar som det är för islam. Och det ger ju en del problem med tidigare samarbetspartner som Tyskland eller Sverige då man inte ser nyttan med att härbärgera muslimska terrorister jihadister eller araber
      Det är samma sakhur man än vrider på det

      1
      3
  2. Då får vi välkomna tyskarna till vårat gäng. När inte facit hjälper, så inte fan vet jag vad som måste till….

    44
    1
    • Blodsven:
      Och då skull du veta att Tyskland i dag,är i stort en ”polisstat”….
      Tror inget land i Europa kan mäta sig med deras siffror. Nu efter terrordådet i Solingen står bl.a. Socialister och det Gröna drägget,och kräver än fler poliser.
      Vansinnet har inga gränser bland dem som tror att IS-packet man importerat i miljontal skulle darra för 100,000 ytterligare poliser !
      Vissa andra tror att det hjälper om man sänder tillbaka alla Syrier o. Afghaner till deras hemländer…som numera endast besökes av dessa i semestertider..
      Stenbock minns väl det gamla uttrycket ”Dags att ge ko´n hö”,när den redan är död”….

      15
  3. Tyska regeringar, liksom svenska, har totalt glömt bort att deras främsta uppgift är att värna landet och dess medborgare. Västregeringar har sedan 1968 fokuserat mer och mer på andra länder och andra folk till den grad att det egna landet och det egna folket kommit i skymundan. Ivrigt påhejade av vad i dag är känt som globalister. Man har även glömt att ett land har alltid en armé, egen eller annan. Efter 25 år av vettlös nedrustning har man börjat upprusta till astronomiska priser.

    49
    1
    • AS främsta uppgift är att inneha och behålla makten. Av denna anledningen, under Palme, bestämde de när arbetskraftsinvandrarna började åka hem på 70-talet att fylla på med flyktingar.
      Det skulle vara utvalda flyktingar från specifika områden i världen, helst socialistiska flyktingar och om inte det finns, muslimer som kommer att rösta rött.
      Vilket förklarar varför vi fick 36000 chilenska flyktingar till Sverige under 70 och 80-talet och 20 000 iranier under 80-talet. Länder som ligger jävligt långt bort från Sverige.
      Detta trots att Sverige låg precis bredvid Sovjetunionen, Polen och Östtyskland under kalla kriget och borde fått fler antisocialister. Men antalet som flydde till Sverige från socialismen är minimal, största gruppen som jag kunde hitta var runt 5000 polska judar på 70-talet. Detta trots att fyra miljoner östtyskar tog sig till Västtyskland under kalla kriget.

      15
    • Bra sammanfattning Argus….
      Så blir det när media styres av politiker från främst vänster/gröna sidorna.
      Vi som är till åren komna kan minnas skönare tider,då inte lokaltidningarna var dagligen fyllda med agitation och vänster-propaganda. Dagen skribenter (tyvärr finns inga verkliga journalister kvar,som dåtida kunde balansera nyhetsflödet).
      Ett typexempel skall ni märka er från TV-reportage.Här göres ”omfrågning” ute bland folket. Men det som senare utväljes att visas i deras sändningar,är endast klipp med ”politiskt riktigt tänkande”
      Själv har Stenbock sedan många år gett upp hoppet om en bättring. Nu kommer förfallet att rusa stort mot ett framtida elände i hela Västvärlden…..Stackars alla ni i yngre generationer,som kommer få uppleva fallet !

      15

Kommentera