Putin besökte Tjetjenien

UTRIKES. För första gången på 13 år har Rysslands president Vladimir Putin besökt Tjetjenien, skriver AP News.

Ramzan Kadyrov och Vladimir Putin

Putin togs emot av den Kreml-lojale tjetjenske ledaren Ramzan Kadyrov. Han ska även ha besökt en militäranläggning där tjetjenska soldater tränas innan de skickas till kriget i Ukraina.

Tjetjenien har varit en utmaning för Moskva, efter två brutala krig för att behålla republiken som en del av den ryska federationen. Även Kadyrov har tidigare fått kritik från ryska militärbloggare och anklagats för att ha övergett gränsområden när ukrainsk militär tog sig in på rysk mark.

Kritiken är dock inget som verkar ha påverkat relationen till Moskva. Enligt ryska statliga nyhetsbyrån Ria Novosti syntes Putin vänskapligt lägga armen runt Kadyrov under besöket i Tjetjenien.

-Pettersson säger att islamisterna är några av Putins få vänner, men Vladimir ska nog vara försiktig inte alla tjetjener uppskattade hans tidigare besök…

Groznyj, huvudstad i Tjetjenien. Tjetjenerna ville ha självstyre men Vladimir Putin beslöt att krossa ”terroristbaserna” 1999-2000.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Putin besökte Tjetjenien

  1. Vladimir Putin träffar sin kamelpippande allierade kumpan Ramzan Kadyrov är det så att Vladimir Putin och Ramzan Kadyrov börjar bli desperat och tro att Ryssland blir sönderslitet i flera delar.

Kommentera