Erixon bakom SD-kaoset i Sölvesborg

INRIKES. Sölvesborg är ”Jimmieland” – Åkessons hemkommun och SD:s skyltfönster. Men i stället för att vara en mönsterkommun har det lokala partiet sjunkit ner i kaos och internbråk, och förklaringen stavas Louise Erixon, skriver Expressens David Baas. ”Internt i partiet är det få som undrar varför Louise Erixon kan överleva strid efter strid […] De flesta vet att hon backas upp av ex-sambon Jimmie Åkesson.”

I SD är det omöjligt att vinna över den sida som Åkesson ställt sig på, tillägger Baas.

Att hela partistyrelsen i Sölvesborg hoppade av på måndagen är en stor besvikelse för partiet, säger Ekots inrikespolitiska kommentator Helena Gisslén.

Erixon styrde kommunen framgångsrikt förra mandatperioden, men hennes samarbetsproblem verkar ha satt käppar i hjulet för en lovande karriär, fortsätter hon. – När hon sedan sjabblade bort makten […] får man konstatera att det kan bli svårt att återupprätta förtroendet.

-Pettersson är inte medlem i Sverigedemokraterna eller något annat parti och jag vet inte vad som hänt eller händer hos SD i Sölvesborg.

Men jag vet att David Baas gjort karriär på att hata Sverigedemokraterna och sysslat med att släppa ”nyheter” om SD innan val, innan Almedalsveckan, innan SD-konferenser osv. Ibland har han släppt 10-12 år gamla ”nyheter” som presenterats som färska, ibland har det varit rena felaktigheter, ofta kraftigt vinklade påståenden. David Baas representerar det sämsta från journalistkåren.

Om David Baas på bloggen…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Erixon bakom SD-kaoset i Sölvesborg

  1. Att skriva skit är det enda D.B kan, han vågar inte att ställa upp i en debatt mot Jimmy Åkesson, då vet han att han förlorar, att stå och hacka och inte få fram orden hjälper föga då!

    19
  2. Baas borde vara inlåst utan el o dator, en skamfläck för de få hederliga journalister som finns. Vem håller honom om ryggen? Magda? Putin?

    26
  3. Är det verkligen någon som läser David Baas spyor. Det är väl det enda han gör denne ”journalist”.

    27
    1
  4. Botkyrka ska glömmas – Sölvesborg ska schavottera. Att vara flerfaldigt straffad kriminell är schysstare än att vara både hederlig och ostraffad sverigedemokrat. ???
    Egentligen är det, oberoende av politisk färg, hedersamt att avgå istället för att sitta kvar av (ekonomisk) bekvämlighet? Att huka sig och jamsa med när ens överordnade ”tappat greppet” är betydligt vanligare i svensk politik.

    41
    2
  5. David Baas är ju detta lands mest misslyckade journalist. Han har ägnat 15 år att sänka SD som bara växt och växt. Att han inte går och dränker sig.

    86
    3

Kommentera