FÖRSVARSMATERIEL. Saab har idag tagit emot en beställning gällande ett antal försvarssystem och materiel från regeringen i ett land i västvärlden. Ordervärdet är cirka 6,6 miljarder SEK och leveranser är planerade 2027-2028.

Beställningen omfattar system och materiel från Saabs affärsområden Dynamics och Surveillance.
På grund av branschens karaktär och omständigheter som rör kunden samt nationella säkerhetsintressen kommer ingen ytterligare information om denna beställning eller kunden att offentliggöras.
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Är inte krig fantastiskt så säg. För Wallenbergarna menar jag då.
Tompa, hur mycket tror du Wallenberg tjänat på kriget? SAABs aktier har gått upp men jag tror inte de sålt några så där är det ingen vinst.
Om vi räknar plus och minus, hur mycket har Wallenberg förlorat på sina investeringar de hade i Ryssland och sådant som blivit dyrare på grund av kriget?
Visar på svensk teknologi och kvalitet. Som tur är har inte Svenska Freds haft något att säga till om. Då hade vi nog fått försvara oss med hink o spade.