Vann Vladimir Putin valet i Frankrike?

UTRIKES. Det är inte bara Nationell Samling som har anledning att fira det franska nyvalet. Även vänsteralliansen NFP fick ett kraftigt uppvisning med cirka 28 procent av rösterna, skriver Politico.

Marine Le Pen och Vladimir Putin. Marine Le Pen har haft täta kontakter med Ryssland och lånat mångmiljonbelopp i Ryssland för att finansiera sina valkampanjer i Frankrike. ”Jag skrev på ett lån med en rysk bank, inte med Vladimir Putin”, säger Le Pen.

Nationell Samling får tillsammans med samarbetspartners 33 procent i den första omgången i parlamentsvalet och kan därmed bli störst, enligt preliminära siffror.

Tätt bakom ligger vänsterkoalitionen som får 28 procent och president Macrons alternativ 20 procent, enligt prognoserna. Även Macron gick framåt jämfört med EU-valet.

Trots att NFP sannolikt inte kommer att vinna någon majoritet i parlamentet presenterar sig vänsterledaren Jean-Luc Mélenchon som ”det främsta hindret” för extremhögern. Han uppmanar vänsterpartier att dra sig ur i distrikt där de slutade trea och extremhögern kom först – ett drag för att hjälpa de stora partierna att säkra en majoritet av rösterna i andra omgången.

Nationalförsamlingen har starkast ställning av det lagstiftande parlamentets båda kamrar. Här sitter 577 ledamöter.

Så ser allianserna, partierna och mandatfördelningen ut efter valet 2022:

  • Tillsammans (mittenallians), 245 mandat
  • Nupes (vänsterallians), 131 mandat
  • Nationell samling, 89 mandat
  • Republikanerna, 61 mandat
  • Övriga vänster, 22, övriga
  • Regionalister och övriga, 12 mandat
  • Höger, 10 mandat
  • Övriga mitten, 4 mandat
  • Unionen demokrater och oberoende, 3 mandat

Franska ledamöter väljs inte genom proportionell representation, utan i stället genom en majoritetsval i två omgångar, den 30 juni och 7 juli, över 577 valkretsar. För absolut majoritet krävs 289 platser i parlamentet.

Så funkar omgångarna:

  1. I den första omgången elimineras alla kandidater som inte fått mer än 12,5 procent av de inskrivna rösterna. Får en kandidat redan här över 50 procent av rösterna så vinner den valkretsens mandat.
  2. Den andra omgången består av en serie dueller mellan två, tre eller fyra kandidater. Den kandidat som får flest röster vinner valkretsens mandat.

Emmanuel Macron kommer att sitta kvar som landets president mandatperioden ut oavsett hur det går i parlamentsvalet. Nästa presidentval i landet kommer hållas i maj 2027.

Det franska valdeltagandet uppskattas till 65,5 procent. Det är betydligt högre än valdeltagandet 2022 som uppgick till 47,5 procent.

-Pettersson gillar Nationell Samling för islam och invandringskritiken, men jag gillar inte Le Pen och Nationell Samling för umgänget med Vladimir Putin…

Vi får se efter den 7 juli, vänsteralliansen och Macrons parti är fortfarande betydligt större än Marine Le Pens parti.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

23 thoughts on “Vann Vladimir Putin valet i Frankrike?

  1. Konstigt att nästan alla i västvärlden hatar Vladimir Putin när övriga världen(7/8) står i kö för att bli medlemmar i BRICS där Ryssland och Kina är ledande. Putin tas emot med öppna armar överallt utom i den korrupta västvärlden! Detta är inget som varken SVT eller TV4 rapporterar om.

    10
    10
    • Ha ha ha, 7/8 vill inte vara med…😂😂😂 Putin har bara Nordkorea och Iran. Fina kompisar som du tycks gilla!

      Kina och Indien vill bara handla billigt och vara med vid uppdelningen av Ryssland.

      Hur mycket får du betalt för sådant svammel?

      5
      11
      • Nej Grännapojken! Vi är inte direkt kompisar men vi kan ta en öl ihop och snacka lite om USA:s oligarker och deras onda agendor! Putte sa sist att det är oroande att över 90% av Sveriges befolkning är så hjärntvättade och korkade. Du behöver inte känna dig träffad, om ja så är det nog en ren tillfällighet👍

        7
        2
  2. Pettersson! Kan du göra en jämförelse mellan nyval som man praktiserar i bland annat Frankrike och extra val som vi har i Sverige?

    2
    1
  3. Marine Le Pen har sunda åsikter och att hon förstår USA:s dollar-trillionäres planerade och fabricerade krig mot Ryssland är också ett bevis på att hennes hjärna är intakt och inte söndervaxad!

    21
    20
  4. Det tycks enligt media vara ”extremhöger”, att inte vilja ha sin dotter våldtagen, mördad och sina tillhörigheter stulna.
    Jag tycker det är ganska naturligt, kanske t.o.m. socialt.

    21
    3
  5. Jag noterar att Pettersson rubriksätter enligt gammelmediamanualen.
    De partier som fransmännen föredrog var de som vann och inget annat.

    Men naturligtvis kommer vi få höra sentensen i Petterssons rubrik till leda nu i media. Går det inte att kleta nazism på motståndaren kan man ju alltid köra med Putin. Tragiskt. Le I Pens fall är det väl rätt uppenbart vad framgången handlar om i ett av islam svårt drabbat land.
    Lite mer: https://samnytt.se/svts-reaktion-pa-franska-valet-chockresultat-anmarkningsvart

    23
    2
    • Förhoppningsvis inte, men på sikt finns helt klart faran. Det obegripliga är att ett S som regerar på stöd från ett växande islam ju själva snart kommer manövreras ut. De kommer ju enbart vinna kortsiktigt men har så mycket mer att förlora.

      13
      • Det är ingen engångsföreteelse, att det skjuts och mördas varannan dag.
        Den som vågar, kan ju läsa klart och tydligt i koranen hur deras öde slutar.

        19
    • Intresant att se reaktionerna i media efter Nationell Samling framgångar, spontant så verkar mediafolket negativa, men varför? Varför respekterar man inte valresultatet? Folket har sagt sitt, det är det som är demokratin som samma personer säger sig anamma. Är det så att det är bra med demokratin om majoriteten röstar vänster?

      15
    • Oavsett om det är traditionell socialdemokratisk blåögd naivitet eller kallt beräknade för det enda viktiga för en socialdemokrat, makten.
      Så är islam en gökunge i det socialdemokratiska boet.

      8
      1
  6. Märkligt att man på SR i morse sa att extremvänstern var någon procent efter Nationell Samling. 5% är ju ändå lite mer än så. För det kan väl inte varit önsketänkande från den objektiva Eko-redaktionen??

    15
    3
  7. Det är nog inte helt fel att utropa fascisten Putin till delsegrare i det franska valet.

    Och om Frankrike nu sätter käppar i hjulet för Europas stöd till UKRAINA kommer det att bli en riktig godbit för Fascist Ryssland samt en ordentlig baksmälla för hela Europa.

    Vi kommer att få se en flyktingvåg från Ukraina på kanske upp till 5-6 miljoner människor undan fascisternas barbari.

    VEM KOMMER VILJA STANNA I ETT FÖRRÖTT OCH OCKUPERAT UKRAINA?
    TERROR OCH FATTIGDOM BLIR RESULTATET
    FASCIST RYSSLAND KOMMER INTE ATT BYGGA UPP UKRAINA TILL ETT MODERNT SAMHÄLLE SÅ RÄKNA MED UTEDASS OCH VATTENPUMP PÅ GÅRDEN SOM KOMMANDE LYX

    Så om Europa och Frankrike sviker Ukraina kommer det att bli ännu mer kostsamt senare för oss Europeer.

    SÄG NEJ TILL FASCISM o ISLAMISM

    STÖD UKRAINA I DERAS KAMP FÖR SJÄLVBESTÄMMANDE

    22
    15
  8. Vad är extremhögern för något? Alla som inte gillar massinvandring och mångkultur? Var Tage Erlander då extremhöger?

    34
    3

Kommentera