Dagens sommarpratare är Joakim Paasikivi

FÖRSVARSPOLITIK. Joakim Kusti Paasikivi föddes 1960 i Stockholm. Han föddes av estnisk mor och finländsk far, och är född som finländsk medborgare, Paasikivi genomförde värnplikten på första jägarkompaniet vid svenskspråkiga Nylands brigad i Finland och efter att ha sökt och fått svenskt medborgarskap på Norrlands dragonregemente i Sverige.

Joakim Paasikivi är dagens sommarpratare i P1 Foto Mattias Ahlm

Paasikivi avlade officersexamen vid Krigsskolan 1987 och utnämndes samma år till officer i armén, där han befordrades till kapten 1993. I slutet av 1990-talet tjänstgjorde han vid Svea livgarde. Han har bland annat varit lärare vid Baltic Defence College i Estland och var chef för Malidesken vid Nationella underrättelseenheten inom Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten i Högkvarteret 2014–2018. Han är nu överstelöjtnant och lärare i militär strategi vid Försvarshögskolan i Stockholm.

Joakim Paasikivi är sonsons son till Finlands tidigare president Juho Kusti Paasikivi.

Idag är överstelöjtnant Paasikivi sommarpratare i Sommar i P1, där han talar om varför Ryssland krigar och varför det är farligt för oss.

Han inleder Sommar i P1 med hur han väcktes den 24 februari 2022 till nyheten om Rysslands invasionskrig.

– TV4 ringde och jag tackade yrvaket ja åt att komma till Nyhetsmorgon. Puder och stålkastare, samtidigt som jag skulle förklara hur det här angreppet kom sig, säger Paasikivi och fortsätter: – Jag tänkte att en sådan uppgift inte skulle kunna bli så betungande. Kanske sitter man i någon soffa en enstaka gång och kommenterar något. Jag hade fel.

En bit in i programmet riktar han fokus mot den ukrainska motoffensiven som blev aktuell när kriget pågått ett år. – När jag i media kommenterade den här kommande offensiven var min bedömning att den skulle kunna lyckas. Det hade gått bra för ukrainarna i Cherson och Charkiv. Framförallt hade de ryska trupperna varit dåliga.

Samtidigt som Ukraina väntade på militärt stöd från väst hade ryssarna fått åtta månaders förberedelse tid.

Enligt Paasikivi kunde Ryssland därigenom förbereda befästningsarbeten med försvarslinjer som bestod av olika typer av hinder och ukrainarna körde helt enkelt fast i minfälten.

Jag hade fel så till vida att Ukrainas offensiv inte gick som jag trodde. Det är alltid en risk när man gör bedömningar om framtiden. För trupperna på marken betalas priset för felbedömningar i blod och liv.

I slutet av sommarpratet siar han om hur kriget kommer att utvecklas. – Jag tror inte längre att det här är ett krig som kan ta slut inom en snar framtid. Som det är nu, så är det ingen av parterna som är tillräckligt stark för att vinna. Båda arméerna slåss på gränsen av sin förmåga.

Han beskriver hur ställningskriget mellan de två grannländerna blivit som en blandning av första världskrigets skyttegravar och science fiction – där drönarna både ser och kan döda dig. Paasikivi ser inte heller att det kommer ske några dramatiska förändringar i striderna under det kommande året.

Ryssland kan få taktiska framgångar där de tar begränsade byar och områden. Men jag tror inte att de kommer få några stora strategiska framgångar med stora genombrott som förändrar krigets utgång. Jag hoppas att jag har rätt här.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Dagens sommarpratare är Joakim Paasikivi

  1. Det finns inga vinnare i ett krig, alla inblandade förlorar på ett eller annat sätt
    Dom enda ”vinnarna” är skrupelfria vapenhandlare/krigshetsare!

    12
  2. Jag tror inte heller att någon kan vinna kriget på slagfältet. Ukraina vinner när de slagit ut Rysslands bränsleförsörjning. När Rysslands jordbruksmaskiner står stilla p.g.a. bränslebrist och skörden ruttnar eller torkar på fälten och svälten startar i Ryssland då vinner Ukraina kriget.

    19
    14
    • Alla krig vinns eller förloras på grund av logistik. Slå ut fiendens infrastruktur och logistik så kommer den svälta ihjäl utan att du behöver skjuta ett skott.

      21
      6

Kommentera