Vem ligger bakom protesterna mot Israel utanför riksdagen?

INVANDRING & PÅVERKAN. På fredagsmorgonen har pro-palestinska demonstranter slagit upp tält utanför riksdagen, rapporterar TV4 Nyheterna. – Studenter och anställda vid flera av Sveriges universitet har gått ihop, säger en talesperson för studentrörelsen enligt kanalen.

Demonstranter utanför Riksdagen idag.

Studenter som tidigare protesterat mot Israel vid en rad lärosäten i Sverige har upprättat ett tältläger i närheten av riksdagen. Ett tiotal tält har under fredagen slagits upp vid Strömparterren, ett stenkast från riksdagen.

Studenterna har tidigare krävt att svenska universitet klipper banden till israeliska institutioner och företag som de anser medskyldiga till krigföringen i Gaza.

Nu riktar de sig i stället direkt till utbildningsminister Mats Persson (L), och kräver bland annat ett ”stärkt oberoende” för universiteten att själva avgöra vilka de vill samarbeta med eller inte.

De tar fasta på att Persson tidigare uttryckt att det är regeringen som styr utrikespolitiken, och att krav således bör riktas mot honom och regeringen, inte universiteten. – Det är inte Mats Persson sak att bestämma om våra universitet ska eller inte ska samarbeta med institutioner som är medskyldiga till folkmord, säger en talesperson för studenterna.

Jag tror inte extremisterna blir kvar utanför Riksdagen i veckor som de blivit på universiteten. De kommer att lyftas bort idag.

-Pettersson har inget emot att universiteten får ett ”stärkt oberoende” men då får de vänsterblivna extremisterna flytta ut. Jag tror att studentprotesterna vid svenska och utländska universitet är sammankopplade med extrema muslimska islamister och klimatrörelsen. Det är en global rörelse under inflytande av dem som vill splittra väst.

Yrkesförbrytaren Greta Thunberg togs omhand av polis utanför Malmö arena inför Eurovision Song Contest-finalen med palestinasjal runt halsen. Foto: Johan Nilsson/TT

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “Vem ligger bakom protesterna mot Israel utanför riksdagen?”

  1. Dagens studenter tycks inte ha läst historia. För mig så luktar det 30-tal i Tyskland.

    15
  2. Befria Gaza från odugliga terroristaraber håller jag med om alla dagar i veckan.

    21
    • Nu är det ofarligt att ta parti för Hamas när det visat sig att både Vänsterpartiet och Miljöpartiet är Nazistanstrukna .

      10
  3. Det enkla svaret är IRAN

    Allt är orkestrerat av IRAN som har sina tentakler i samtliga förhatliga väst länder.
    Kanske med lite support från Fascist Ryssland och Imperialist Kina.

    45
    3
  4. Skall en liten gapig skrikig och PÖBEL diktera vilkoren för Sveriges demokratiskt folkvalda församling ?

    I så fall behöver de inte bara en grundläggande historisk lektion om demokrati utan även också lära sig VETA HUT !

    67
  5. När Hizbollah anföll norra Israel i veckan med ett massivt raketbombardemang, var det knäpp tyst från gammelmedia. De ”opartiska” förnekar sig ej, utan vinklar för fullt.

    76
    1
  6. Socialister är per definition idioter.
    Men de har rätt i att Gaza borde befrias och återbördas till Israel.

    64
    2
  7. Statligt oberoende är uppenbarligen inte samma sak som politiskt oberoende. Att vara forskare med fel partifärg är troligen helt förödande inom många områden. Det ironiska är att det troligen behövs starkare statlig styrning för att komma till rätta med detta. Men hur skall det gå till? Regelverk som kräver apolitisk styrning troligen. Gäller även public service. Den som missgynnas pga politisk åsikt bör kunna anmäla.

    44
  8. Kommunister, nazister och islamister har en sak gemensamt, men det är bara islamisternas och kommunisternas agerande som accepteras.

    72
    1

Kommentera