Väldigt tyst om Fackförbundsbordellen…

KORRUPTION. I går avslöjade tidningen Hem & Hyra om att delar av ett hus ägt av PP Pension, där Journalistförbundet och fackförbundet Unionen är huvudmän har använts som bordell i tio år.

-Pettersson är inte journalist men jag misstänker att om en bordell hittats hos vem som helst utom hos Journalistförbundet hade det blivit ett fruktansvärt liv. De ansvariga hade jagats med blåslampa, hyresgästerna i huset hade intervjuats, polisen likaså men nu är det tyst. Jag hör inget på radio, hittar inget i tidningarna och på Journalistförbundets hemsida finns ingen information. Inte på Unionens hemsida heller.

Aktuellt på Journalistförbundets hemsida klockan 12:30 den 5 juni 2024.

En eloge till Hem & Hyra som är Hyresgästföreningens medlemstidning och en del av den Socialdemokratiska rörelsen. Hem & Hyra kommer med avslöjanden efter avslöjanden, undrar hur länge redaktionen får hålla på?

***

TIDIGARE 2024-06-04 Fackförbund hyrde ut till bordell i tio år – Hårresande slappt ägarskap

KORRUPTION. Ända sedan 2015 har sexhandel pågått i ett lägenhetshotell på bottenplan i huset där profilerade journalister bor. Huset ägs av PP Pension, med Journalistförbundet och Unionen som huvudmän. Kvinnor har utnyttjats gång på gång i de tio olika lägenheterna.

Ankdammsgatan 5 i Solna ägt av PP Pension med fackförbundet Unionen och Journalistförbundet som huvudmän

Som du kan läsa här kan Hem & Hyra avslöja att det skett 19 fall av prostitution – anmälningar av polisen och andra konstaterade fall – i hyreshuset på Ankdammsgatan 5 i Solna. Men betydligt fler fall av prostitution har förekommit här, enligt polisens utredningar. Man har upptäckt koppleri och grovt koppleri. Kvinnor tas hit från Ukraina, Kina, Rumänien och Ryssland.

Tio år med sexhandel i huset som PP Pension äger, med Journalistförbundet och Unionen som huvudmän. – Va, det är ju helt sjukt! Det här är svensk fackföreningsrörelse som ska stå för demokrati, alla människors lika värde, jättetunga samhällsvärderingar. Och Journalistförbundet som gräver i sådant här med jämna mellanrum. Att då vara så slapp i sitt ägarskap, det tycker jag är hårresande, säger Jenny Westerstrand, forskare inom människohandel och prostitution och tidigare ordförande för Roks, Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer.

-Pettersson är inte förvånad, ansvar, moral och värderingar gäller bara andra, inte fackföreningar och journalister. Här har vi 19 bevisade fall av prostitution och de flesta åker aldrig fast, så det är troligtvis tusentals fall under tio år.

Enligt Ratsit är 212 personer och 26 företag skrivna på adressen Ankdammsgatan 5 i Solna.

Märkligt nog hittar jag inget i Aftonbladet och Expressen om bordellen i Journalistförbundets lokaler, de har väl SD att tänka på och inte tid för annat.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Väldigt tyst om Fackförbundsbordellen…

    • Ja efter Geijer affären måste ju dom sossialistisk fnadken i hysa någon stans. Och ankdamsgata i Solna är ju ett bra läge att in hyra den typ av verksamhet . Lite olika smit vägar ut från horhusen.

  1. Av förklarliga skäl troligen …… man har ju hört genom åren att det går hett till i sänghalmen mellan ombuden i facken.
    Kanske den här bordellen var för eget bruk… naturligtvis med kollektivavtal.
    Finlandsfärjorna har väl vart fackföreningsrörelsens flytande bordell för ombuden i årtionden.

    72
  2. Så praktiskt. Allt under samma tak, ingen som goolar när LOs höjdare och deras korrumperade partikamrater i (S) förlustar sig med samhällets kvinnliga underklass.
    Klart som tusan att inget skrivs i ljugmedia, journalister vill ju inte avslöja sina perverterade kolleger!

    89

Kommentera