Trumpmedarbetare åtalas för valfusk i Wisconsin

USA. Tre tidigare medarbetare till expresidenten Donald Trump, det är Kenneth Chesebro, James Troupis och Michael Roman som åtalas misstänkta för valfusk, rapporterar amerikanska medier. De tre misstänks ha varit med och tagit fram falska intyg om att Trump vunnit Wisconsins elektorsröster i förra presidentvalet.

Försöken att förfalska resultatet i valet har tidigare lett till rättsprocesser i flera delstater, bland annat Arizona, Michigan, Nevada och Georgia. Om de tre döms riskerar de upp till sex år i fängelse.

-Pettersson säger att Dirty Donald har varit duktig med sina påståenden om valfusk. Trump ljuger öppet om valet 2020, även om saker som går att kontrollera och avfärda. Donald ljuger så ofta och kolossalt, för att många människor inte kan tro att någon kan ljuga så enormt så de tror att det ett korn av sanning någonstans.

Det har varit mängder med rättegångar som inte hittat något valfusk som påverkat valutgången, USA:s högsta domstol där republikanerna har majoritet med 6-3 har avfärdat valfusk, Fox News har dömts till enormt skadestånd för att de spred lögner om rösträkningsmaskinerna, osv. ändå fortsätter Trump med flera.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Trumpmedarbetare åtalas för valfusk i Wisconsin

  1. Ur demokratisk vinkel klart allvarligare än vilken kontokollumn som användes till lagliga utbetalningar.

Kommentera