1,5 miljoner hektar spannmål frostskadad i Ryssland

JORDBRUK. Ryssland övergår till nödberedskap för spannmål efter det att analyser visat att hela 1,5 miljoner hektar spannmålsgrödor i landet är allvarligt skadat av frosten. Landet har drabbats av de allvarligaste frostskadorna på spannmålsarealer på 100 år, rapporterar Lantbruksnytt.

Ryssland stjäl spannmål för Ukraina

Det rapporterar den danska analysbyrån AgroMarkets. Det innebär att årets skörd av spannmål blir cirka 18 miljoner ton mindre än tidigare beräknat och uppgår nu enligt prognosen till 129 miljoner ton.

Någon drar sig till minnes att det tidigare figurerat en siffra runt 90 miljoner ton för 2024-års skörd i Ryssland, men det har endast avsett vete. I de 129 miljoner tonnen är allt som skördas med en skördetröska medräknat.
Vete är således den i särklass största grödan i Ryssland. Nyheten borde ge ytterligare boost till spannmålspriset och i morgon runt 8.00 presenterar Lantbruksnytt veckans prisförändringar för spannmål i världen och i Sverige.

-Pettersson säger att 1,5 miljoner hektar motsvarar ungefär ytan av 750.000 fotbollsplaner. En hektar är 100 x 100 m.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

8 thoughts on “1,5 miljoner hektar spannmål frostskadad i Ryssland”

  1. Ja nu får Putins pojkar svälta . Dom enda dom kommer till undsättning är Iran och deras mullor.
    Föresten vems mullor var det som hade lekstuga i Moskva.

    3
    4
  2. Det är 2 år sedan internationella livsmedelsmarknaderna höjde priserna för att parera för förväntad avkylning, som ger lägre skördar. Världens vänstermedia samt västoligarkierna försökte tona ned och dölja vad marknadskrafterna förberedde genom att skylla prishöjningarna på kriget Ryssland-Ukraina.
    Men nu är världen inne i avkylningsmomentet. Givetvis kommer Klimatbedragarna att påstå att avkylningen ingår i ”uppvärmningen”! Ha! Ha! Ha!

    16
    1
  3. Om Ryssland är i blockad,
    hur kan deras dåliga skörd påverka världspriset?

    27
    9

Kommentera