NATUR. Örnar som brukar flytta genom Ukraina tycks ha förändrat sina flyttvägar för att undvika områden som påverkats av kriget. Det framgår av en ny studie som har publicerats i den vetenskapliga tidskriften Current Biology.

Gps-data avslöjar att den större skrikörnen inte bara tagit stora omvägar efter det att Rysslands fullskaliga invasion inleddes 2022 – den har också kortat ner eller helt slutat att göra stopp för att vila. Det innebär att det tog längre tid för rovfåglarna att nå sina häckningsplatser och att de sannolikt också använde mer energi för att komma fram.
– Det är ungefär som om du skulle springa ett maraton utan att ta vattenpaus. Och i slutet så ber någon dig att springa 11-12 kilometer till, säger en av författarna bakom studien, Charlie Russell från University of East Anglia i Storbritannien, till The Guardian.
Forskarna har analyserat vägarna som 19 gps-märkta örnar tog genom Ukraina på väg mot häckningsplatser i Belarus i mars och april 2022 – bara veckor efter det att den fullskaliga invasionen inleddes. Flyttvägarna jämfördes sedan med 65 olika rutter som 20 fåglar tagit under åren 2018-2021.
Större skrikörn är klassad som sårbar av Internationella naturvårdsunionen IUCN.

-Pettersson undrar om resultatet inte är tillfälligheter. Jag har svårt tro att fåglar ändrar sina flyttvägar på några få vår och höstsäsonger…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168