S erbjöd sin trollarmé 4000 kronor per inlägg

PÅVERKANSKAMPANJ. Vi har aldrig…ljuger socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson gång på gång, trots mängder med bevis om motsatsen och att hon borde veta att man inte ska kasta sten i glashus. TV4 skulle, om de ville, leta upp mängder med påverkanskampanjer från andra partier, även anonyma. Men de verkar inte vilja.

Aftonbladets medarbetare Mohamed Touzari fick nyligen ett erbjudande från en anställd på Beatly AB, ett globalt företag och influencernätverk som betalar människor för att skriva i sociala medier. Mejlet skickades till Mohameds privata adress och innehöll ett erbjudande om att delta i Socialdemokraternas kampanj och skriva om bostadsfrågor på Instagram.

”Denna kampanjinbjudan går ut till ett stort antal influencers…kampanjen går ut på att du delar dina erfarenheter kring bostadsproblematiken för unga, och samtidigt på ett naturligt sätt berättar om Bostadsgarantin som är ett initiativ från Socialdemokraterna i Stockholm” stod det i mejlet.

Det står också: ”KRAV! Du får ej samarbeta med annat politiskt parti eller ha uttryckt att du röstar på ett annat parti tidigare, detta för trovärdighetens skull”: Avsändaren Isabelle Ljungqvist är ”kampanjrepresentant för Socialdemokraterna” på Beatly. Hon bekräftar att Socialdemokraterna anlitat företaget. – Det är Socialdemokraterna i Stockholm som vill testa att arbeta med influencers.

-Pettersson säger att Magdalena Andersson, Strandhäll, Anders Lindberg, SVT och andra vänsterblivna går igång på en fråga de kan allt om, nämligen desinformation, smutskastning, lögner och rena hot. Har S glömt sin egen historia?

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “S erbjöd sin trollarmé 4000 kronor per inlägg

  1. Sossarna har ljugit sig sönder och samman och försöker desperat att hitta ”nya” saker att fokusera på så att de skall klara sig undan hos allmänheten. Ett klassiskt politiskt knep. Men tyvärr – era (sossarna) misstag och ert ljugande har nu nått vägs ände. Folket börjar inse att de blivit lurade av (S). Början till slutet för det ”statsbärande” partiet? Vi hoppas det!

    18
  2. Vad säger Tant Brun, Ynkeman, Snigeln, IQ, Nivea, ………… allah (S) om detta?

    Troligen har de förträngt sina egna synder för att kunna anklaga andra.

    30
  3. Man skall inte kasta sten när man själv sitter i glasbur.

    Är inte Socialdemokratiska politiker de falska och minst trovärdiga personer ?
    Klaga på andra och aldrig erkänna att dom själva gör några fel.

    35
  4. SvT lär knappast rapportera om detta. Betyder bostadsgarantin att folk som arbetar kastas ut för att ge plats till andra? Annars har ju riksdagen ett stort antal övernattningslägenheter som kunde gå till behövande

    29
  5. Rätt ironiskt att sossarna kräver att det ska krävas någon form av identifikation för att öppna konton på sociala medier. De som har släppt in hundratusentals okända personer i landet utan krav på att kunna identifiera sig.

    Vi kanske skulle börja med att ta reda på vem och vilka som befinner sig i landet innan vi ställer krav på att användare identifierar sig på sociala medier. Vissa av de insläppta lär ha multipla identiteter. Kontantkortsidentifieringen blev, enligt polisen, ett enda stort fiasko.

    42
    1
    • Argus: ja kanske är själva poängen med sossarnas id-krav att de med flera identiteter skall kunna ha fler konton

  6. SVT, som glatt hakar på TV4-haveriet, verkar ha förträngt sitt eget klavertramp med programserien ”Svenska Nyheter”. Gång på gång gick dom över gränsen för det anständiga. För även satirprogram har naturligtvis gränser. Kanske särskilt i statskontrollerad media. Många fula påhopp gjorde man sig skyldiga till, men det som stod ut allra mest var ju attacken mot Kina. De hetsade så pass att det utmynnade i en diplomatisk kris. SVT borde nog inte kackla mer innan de tvättat sin egen byk !

    48
    2
  7. Känns som att någon skjutit sej i foten i jakten på stora journalistpriset.

    53
    2
  8. Ja det här pågick väl redan under valrörelsen 2018 tror jag.
    Men det verkar vara bortglömt nu av Socialdemokraterna.
    Men det blir alltid en stor uppståndelse när Sverigedemokraterna gör något, även om andra partier gjort samma sak tidigare.
    Skulle tro att TV 4 och kalla fakta har trasslat till det för sig själva mest.
    Bara historien med Jamal El Haj sopade man bort snabbt från Socialdemokratisk sida… trots den skandal det var.
    Botkyrka skandalen är ytterligare skandaler man ljugit och försökt vilselett människor runt.
    Socialdemokraternas trovärdighet är sedan länge mycket dålig och Magdalena Anderssons ärlighet har väl alla nu sett vad den går för.
    Att denna händelse i sociala medier angående sverigedemokraterna skulle vara så allvarlig är ju bara som ett skämt och något man blåst upp i ren frustration för Sverigedemokraternas framgångar.
    Det här grejen kommer gynna Sverigedemokraterna garanterat.
    Tyvärr är Tv 4 och dom andra förlorare återigen.

    63
    2

Kommentera