Polis sköt ihjäl muslim som attackerade synagoga i Frankrike

ANTISEMITISM. Polis har skjutit ihjäl en man som misstänks ha varit på väg att attackera en synagoga i Rouen i nordvästra Frankrike. Det uppger landets inrikesminister Gérald Darmanin på X.

Mannen ska ha försökt sätta synagogan i brand med en molotovcocktail. Enligt franska medier var han beväpnad med en kniv och en järnstång.

Stadens borgmästare Nicolas Mayer-Rossignol uttrycker på sociala medier sitt ”fulla stöd för det judiska samfundet i Rouen”, skriver Le Figaro.

-Pettersson noterar att den misstänkte attentatsmannen var en 29-årig muslim från Algeriet utan uppehållstillstånd, han hade fått utvisningsbeslut men lämnat in överklagan.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

8 thoughts on “Polis sköt ihjäl muslim som attackerade synagoga i Frankrike

  1. I Frankrike blir det konsekvenser för de som utför sådana handlingar. Till skillnad från i Sverige, som har mycket att lära från andra länder.

    26
  2. Det här har naturligtvis som vanligt ingenting med islam att göra.

    32
  3. Han hade fått utvisningsbeslut: Ja resultatet gott och därmed utvisad för all framtid !!!

    68
    • Jag tror att han får stanna nu för all framtid som en av dom få muslimer som kommer att sköta sig exemplariskt .

      11

Kommentera