Rekordstort antal ansökningar till officersutbildning

FÖRSVARSMAKTEN. Antalet ansökningar till grundläggande officersutbildning har varit rekordstort under 2024. 
Drygt 1 700 har sökt utbildningen och av dessa har hittills 900 uppfyllt antagningskraven. Alla dessa har erbjudits en utbildningsplats.

– Med ett försämrat omvärldsläge gör Försvarsmakten sitt yttersta för att öka försvarsförmågan, så väl med rätt personalvolymer som med rätt kompetenser. Det är därför mycket glädjande att antalet ansökningar ökat och att fler antas till officersutbildningarna, säger generalmajor Michael Cherinet, Försvarsmaktens utbildningschef.

650 VÄNTAS INLEDA UTBILDNING

Ansökningarna i den andra antagningsomgången håller fortfarande på att behandlas. Därför är det för tidigt att säga exakt hur många av de som ansökt som kommer att påbörja utbildningen. Utifrån tidigare statistik bedömer Försvarsmakten dock att cirka 650 av dem som antagits kommer att påbörja utbildning, varav upp till 100 blivande reservofficerare. Antalet antagna väntas därmed öka med 24 procent jämfört med 2023.

TRE TYPER AV OFFICERSUTBILDNING

Grundläggande officersutbildning innefattar specialistofficersutbildning, reservofficersutbildning samt reservspecialistofficersutbildning.

– Vi har arbetat nära Försvarshögskolan och kraftsamlat för att maximera antagningarna både till grundläggande officersutbildning samt officersprogrammet. Vi har också genomfört en särskild översyn för att maximera antalet utbildningsplatser på försvarsmaktens skolor, med bibehållen kvalitet i utbildningen. Där har försvarsgrenar och stridskrafter gjort en fantastisk insats, säger kommendör Anna-Karin Broth, chef för utbildningsavdelningen vid Försvarsmaktens genomförandeenhet.

DÅ FASTSTÄLLS DET TOTALA ANTALET

Den 18 juni antas de sökande ur den andra antagningsomgången. Då  fastställs det totala antalet antagna till den grundläggande officersutbildningen. Sökande till officersprogrammet på Försvarshögskolan får sina antagningsbesked 28 maj.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Rekordstort antal ansökningar till officersutbildning”

  1. Dixon, jag vet inte hur det är inom officersutbildningen men inom värnplikten är de med utländsk bakgrund kraftigt underrepresenterade i förhållande till befolkningen i stort. Av de födda 2002 och som gjorde lumpen hade drygt 6 procent utländsk bakgrund och då räknas nordbor och västliga folk med så antalet från Mena kan inte vara många.

    9
    2
    • Ja, det borde vara ett krav. Gängkriminella som vill ha vapenutbildning betackar vi oss för.

      13

Kommentera