Tysklands finansminister vill riva upp förbud mot bensin och diesel

ENERGIPOLITIK. Tysklands finansminister vill slopa EU:s förbud mot förbränningsmotorer. Christian Lindner (FDP) tycker inte att politiker ska bestämma över konsumenternas val. Han tror också att förbudet riskerar att blockera den tekniska utvecklingen, skriver Carup.

Tysklands finansminister Christian Lindner

Det spekuleras om att förbudet mot förbränningsmotorer som ska infalla 2035 kommer att omprövas. Om det tyska Fria demokratiska partiets (FDP) ledare, tyske finansministern Christian Lindner, fick bestämma skulle förbudet rivas upp helt och hållet.

Trots motstånd från EU-kommissionen lyckades vi få ett undantag mot förbrännings-förbudet ifall bilar drivs av syntetiska bränslen. Men vi bör gå längre än så, och fokusera på öppenhet för teknisk utveckling, säger han i en intervju med tyska Augsburger Allgemeine. 

Ministern hävdar vidare att det inte bara är elbilar som är fascinerande och kan bidra till den gröna omställningen, utan att det finns andra alternativ. Marknaden ser han också som en avgörande faktor då konsumenterna och efterfrågan måste få styra utvecklingen framåt, inte politiker och tjänstemän. 

Vi har kommit överens om att klimatvänliga bränslen ska behandlas på samma sätt skattemässigt som elektrisk mobilitet. Lagförslaget för ändringar i lagen är klart och kommer att röstas om inom den federala regeringen. Jag hoppas också att detta kommer att skicka en signal till industrin om att den federala regeringen menar allvar med teknisk frihet, avslutar Christian Lindner.

Läs mer på Carup…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “Tysklands finansminister vill riva upp förbud mot bensin och diesel

  1. Återigen framhölls i SVT, tidigare i veckan, att man aldrig någonsin haft en så varm vinter.
    Bullshit. Jorden är mer än fyratusen miljoner år gammal och temperaturmätningar har gjorts i ca 150 år.
    Sammanställda mätningar, som den man refererar till, har gjorts i ca 60 år.
    Varje människa med IQ större än skonummer, inser bluffen och falskheten i klimatbluffens påstådda vetenskapliga mätningar!

    12
  2. Klimat bluffen är ett på hitt för att höja skatterna.
    Och mycket väsentligt , ”Flytta focus”, från invandrings katastrofen, historiens blunder.

    34
  3. Sanningen kommer ikapp även dessa politiker som så förhastat och populistiskt gick ut och lovade stopp för vanliga bilar och motorer.
    Elbilsmarknaden har nu visat att den inte fungerar på något sätt, iallafall inte nu iallafall, hur framtiden ser ut vet nog ingen idag.
    Bensin och diesel kommer nog finnas och användas under många år framöver troligen för alltid.

    31
  4. Baksmällan från den gröna omställningen (Fit for 55) börjar sakta göra sig påmind. Nu behöver bara politikerna bli nyktra och inse att det inte råder någon klimatkris.

    49
    • Jag tvivlar Jan på politikerna.
      Självklart finns ingen klimatkris, har aldrig funnits heller.

      41

Kommentera