INVANDRING. Säpo larmades om misstänkt terrorist efter ett år, skrev bloggen för några veckor sedan. Nu rapporterar Sveriges Radio Ekot om att det dröjde nästan ett år från det att Migrationsverket fick kännedom om att ett iranskt par kunde utgöra ett säkerhetshot till det att Säpo larmades. Detta kritiseras av terrorforskaren Magnus Ranstorp, som menar att det är viktigt att Säpo informeras omgående när misstänkta identifieras. – Så fort de kommer på svensk mark kan de börja agera och hålla på med flyktingspionage och bli farliga, säger Ranstorp.


Sara Åhman, chef för den nationella operativa avdelningen på Migrationsverket, håller inte med om att myndigheten gjort fel. Hon förklarar att verkets rutiner gör gällande att den så kallade muntliga handläggningen ska avslutas innan Säpo kontaktas.
Det iranska paret misstänks för att ha planerat mord på judar i Sverige.
-Pettersson jobbar inte på Säpo men tycker det är uppenbart att Migrationsverket ska larma Säpo omedelbart när de misstänker något, alternativ skicka hem de misstänkta. Det verkar som begreppet ”sunt förnuft” har fastnat någonstans i byråkratin bland dagens tjänstemän och politiker.
Sommaren 2016 fick Migrationsverket två tips om en av de misstänkta iranska agenterna som sökt asyl under falsk afghansk identitet. Enligt tipsen jobbade mannen för det ökända iranska revolutionsgardet och kunde vara farlig. Paret fick asyl 2017 men greps flera år senare misstänkt för att ha planerat mord på svenska judar.
När Migrationsverket får in ett sådant tips om ett möjligt säkerhetshot ska det anmälas till föredragning för Säkerhetspolisen så snart som möjligt. Men Migrationsverkets rutiner säger också att man i regel först ska avsluta sin så kallade muntliga handläggning, vilket kan ta lång tid, innan man kontaktar Säpo.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Tyvärr är det så att inom rättsväsendet och utbildningar för de som ska arbeta rättsligt är woke ett villkor. Min son berättade efter juristutbildning att om en inte är woke så har en inget arbete, möjligen ett skitjobb utan karriärsmöjlighet. Vänster, asylaktivism, feminism och HBTQI+ är ett vilkor att stödja för att ”ropas” fram som ok att bli anställd. Föreläsare med kända namn förespråkar fusk och mygel när det gäller att bryta mot lagar som anses vara patriarkala (de ska ändå bort, får eleverna höra).
En annan ”kul” grej är att åklagare får gå någon typ av kurs i att ha provocerande atribut såsom konstig lugg, märkliga glasögon, porrstjärne mustasch (som sonen) med mera. Lite märkligt är att eleverna får lära siga att provocerande attribut får den som ska frågas ut blir medvetet eller undermedvetet provocerad och därmed säger saker som provocerar tillbaka (försäger sig), som sedan i sin tur försvagar den åtalade.
Det vore bättre om hon förklarade vem i Migrationsverket som skrivit dessa ”verkets rutiner” som gynnar de farliga.
Gissning – avsatte GD:n! Som är en del av Zozzarnas Deep State!
Den trojanska hästen, svenskfientlighet, myndigheter och hitte på jobb.
Om en svensk åker dit för 5 min rattfyllamisstag blir det åratal med trassel och krångel
med myndigheter. Detta gäller givetvis inte MENA och malsifolk som enkelt kan
beställa ett körkort för 10000kr från öststats länder och genast byta in det mot ett
svenskt körkort och börja köra taxi och lastbilar. Självklart kan inte en svensk
göra detsamma utan måste då vara bosatt i ett öststatsland i ett halvår innan.
Någon som har koll på hur många procent invandrare med svensklingande
tagna namn som jobbar på MSB, transportstyrelsen och migrationsverket??
En som ringer runt och ifrågasätter alla myndigheter där säkert hälften av den skattefinansierade okunniga svenskfientliga personalen kunde ratias bort är Ulf Bejerstrand (officiell). Ulf Bejerstrand som för övrigt var Eddie Meduzas manager
hittar man på swebbtv youtube m.m
Enklaste lösningen är nog att lägga ner migrationsverket och starta en ny myndighet som kallas Invandrarverket som har till uppgift att skydda rikets gränser, vår säkerhet och främja vår välfärd.
Krav för att få jobba på denna myndighet är att du är svensk medborgare, har godkända betyg i svenska och samhällskunskap samt ett redligt leverne och umgänge.
Vilket innebär att om du ljög vid din asylansökan kan du inte jobba på Invandrarverket.