Finländare misstänks ha lurat Ukraina på minst 22 miljoner kronor

BROTTSLIGHET. Egentliga Tavastlands tingsrätt häktade två finska medborgare misstänkta för grov förskingring, c:a 2 miljoner euro. De båda personerna misstänks ha lurat sina ukrainska samarbetspartners genom det egna finländska företaget. Brottsrubriceringen är grov penningtvätt och grov förskingring, rapporterar Svenska Yle.

Centralkriminalpolisen i Finland arbetar tillsammans med ukrainska kolleger för att reda ut fallet.

En av de häktade har arbetat i en hjälporganisation för Ukraina i Birkaland. Ärendet utreds av Centralkriminalpolisen i Finland i nära samarbete med ukrainska myndigheter.

Enligt förundersökningen använde den finländska företagaren en del av pengarna för att betala av sina skulder och för att finansiera sitt bil- och sommarstugeprojekt, säger utredningsledaren, kriminalöverkommissarie Kaj Björkqvist vid Centralkriminalpolisen i ett pressmeddelande.

De misstänkta nekar till skuld. Enligt Centralkriminalpolisen hade det finländska företaget tagit emot pengar från Ukraina för att köpa skyddsutrustning till ett krigsområde.

Enligt förundersökningen hade det ukrainska försvarsministeriet skickat 5,7 miljoner euro till den finländska företagaren.

Centralkriminalpolisen misstänker att personen som tog emot pengarna har gjort sig skyldig till grov penningtvätt eller grov förskingring. Sammanlagt tre finska medborgare är misstänkta.

Polisen informerar att pengarna skickades till Finland i april 2022. Enligt det avtal som ingåtts mellan parterna var det meningen att den finländska företagaren skulle leverera skyddsvästar till den ukrainska staten.

Företagaren levererade dock bara hälften av det begärda antalet. Också den ukrainska myndigheten har rapporterat om fallet.

-Pettersson säger att där det finns pengar finns det kriminella.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Finländare misstänks ha lurat Ukraina på minst 22 miljoner kronor

  1. Det finns gott om skitstövlar som försöker sko sig på andras olycka. Lagför och lås in dem på 30 år samt konfiskera alla deras tillgångar.

    16
    2
  2. Tur det inte var i Sverige, då d…ar hade de tagit i med hårdhanskarna på myndigheterna…. 🙂

    20
    1

Kommentera