Putin vill använda migranter som vapen

INVANDRING. Ryssland använder sig av privata miliser i afrikanska länder för att kontrollera migrationen till Europa och göra den till ett ”vapen” mot väst. Det skriver Telegraph med hänvisning till underrättelsedokument. I dokumenten beskrivs planer på att inrätta en styrka på 15.000 man bestående av tidigare miliser i Libyen för att kontrollera flödet av migranter.

Den som inte ser en massa kvinnor och barn på bilden är rasist

Kreml har redan inflytande över flera huvudvägar till Europa. Samtidigt är migrationsfrågan brinnande i flera EU-länder. Genom att ta makt över antalet migranter som tar sig till kontinenten kan Kreml och president Vladimir Putin påverka opinionen i europeiska länder, säger en säkerhetskälla.

– Om du kan kontrollera migrantvägarna till Europa kan du effektivt kontrollera valen, eftersom du kan begränsa eller överösa ett visst område migranter vid en given tidpunkt, säger källan.

-Pettersson säger att Putin försökt och försöker använda migranter som vapen hela tiden. I Afrika har Ryssland trupper i Mali, Burkina Faso, Libyen, Sudan, Centralafrikanska republiken, Kamerun, Madagaskar och Moçambique och kanske något mer land. Det är inget Ryssland sysslar med för att de älskar afrikaner, tvärtom, det är ofta rester av Wagnergruppen som ägnar sig åt ett fortgående mönster av allvarlig kriminell verksamhet, inklusive massavrättningar, våldtäkter, bortrövande av barn och fysiska övergrepp. Och eftersom Ryssland knappast har råd att finansiera allt så har de tagit över guldgruvor med mera för att tjäna pengar.

EU:s gränspolis Frontex menar att Ryssland använt migrationen som en ”hävstång” för att skapa inflytande och press.

Finlands gräns till Ryssland är stängd till och med 14 april i år – menar att Ryssland försökt underminera landets nationella säkerhet

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “Putin vill använda migranter som vapen”

  1. Det Ryssland och andra ser som ett vapen mot oss såg våra tidigare regeringar som en tillgång. I alla fall beskrevs det på det sättet för oss.

    13
  2. Vem Putin är och vad han har mellan öronen syns på bilderna från Ukraina.

    14
    3
  3. Visst, det går säkert att anklaga Ryssland, men det stora problemet är återigen vi själva!

    Gör som Australien, bara kör tillbaka alla så kallade migranter till Afrika och skulle någon lyckas ta sig till Sverige så skickas dom omedelbart till ett asylläger i Afrika där dom får sin sak prövad.

    Fattigdom och att inte vilja göra lumpen är inte asylskäl.

    Förbjud kommunister som Läkare utan gräser att bedriva taxiverksamhet och skicka inte dit svenska fartyg betalda av skattebetalarna. Släpp av alla ”räddade” i Afrika igen. Är det ingen hamn som tar emot dom frivilligt, får vi hyra en.

    Det går inte att ha Sverige som en vinst på Triss, minst 15 000 i månaden om du lyckad ta dig hit och inbilla sig att det inte ska bli problem.

    Inför vi dom här enkla åtgärderna så kan länder som Ryssland och Turkiet sprattla bäst dom vill utan att vi behöver bry oss.

    22
  4. Varför klipper vi inte banden med Fascist Ryssland?

    Våra egna ”utedass romantiker” kan väl flytta till sitt paradis så slipper vi dem.

    21
    6
  5. Petitesser, nu tjatar vi om Gaza istället….hela tiden.

    Viss ironi kan skönjas…

    14

Kommentera