UTRIKES. Högsta domstolen i Storbritannien har meddelat ett en tvådagars förhandling ska ske den 20 och 21 februari 2024. Det gäller om Julian Assange ska ha ytterligare möjligheter att argumentera för sin talan inför de brittiska domstolarna eller om han kommer att ha uttömt alla överklaganden i Storbritannien , vilket leder till utlämningsprocessen till USA där han är misstänkt för spioneri eller en ansökan till Europeiska domstolen för de mänskliga rättigheterna.

Julian Assange föddes i Townsville, Queensland i Australien 1971. Assange och hans halvbror undervisades till stor del i hemmet av sin mor, som inte ville att ”deras själar skulle knäckas av skolsystemet”. Assange bodde på många olika platser i Australien under sin uppväxt. När han var 14 år gammal hade han och hans mor flyttat vid inte mindre än 37 tillfällen.
1987 började Assange ägna sig åt hacking och blev under aliaset Mendax känd som en skicklig programmerare som kunde bryta sig in i system med mycket hög säkerhet. Tillsammans med två andra hackare bildade han hackargruppen International Subversives. De lyckades bryta sig in i bland annat det amerikanska försvarsdepartementets, NASA:s, Nortels och Los Alamos National Laboratorys datasystem. Enligt Assange tillämpades ett slags hackarnas ”gyllene regel” på den tiden: ”Skada inte datorsystem du bryter dig in i (inklusive det att krascha dem); ändra inte informationen i systemen (bortsett från att ändra loggar för att täcka dina spår); och sprid information.”
Assange åtalades 1994 i Australien för 31 fall av brott relaterade till hackning, inklusive bedrägeri av Telecom Australia , bedräglig användning av ett telekommunikationsnätverk, att få tillgång till information, radera data och ändra data.
I december 1996, inför en teoretisk dom på 290 år i fängelse, ingick han en överenskommelse och erkände sig skyldig till 24 anklagelser om hackning inklusive brott mot brottslagen och bedräglig användning av ett telekommunikationsnätverk. Domaren kallade anklagelserna ”ganska allvarliga” och trodde först att fängelsestraff skulle vara nödvändigt men dömde till slut Assange till böter och släppte honom för gott beteende och på grund av hans störda barndom och frånvaron av illvilliga eller legosoldater.
År 2006 var han en av grundarna till Wikileaks, dit det var möjligt att läcka hemligstämplade dokument och han beskrevs som organisationens chefredaktör och var dess främste talesperson. Wikileaks fick ett stort genomslag när de redovisade dokument och filmer som bland annat visade övergrepp i av amerikanska styrkor i Afghanistan och Irak.
År 2010 anklagades han för våldtäkt i Sverige och han häktades i London. Efter att ha släppts fri mot borgen sökte han asyl på Ecuadors ambassad av rädsla för att bli utlämnad till USA för sin verksamhet med Wikileaks. Han tillbringade fem och ett halvt år i Ecuadors ambassad i centrala London och Ecuadors utrikesminister Maria Fernanda Espinosa har meddelat att han den 12 december 2017 beviljats ecuadorianskt medborgarskap. Han föll senare i onåd hos ett nytt ledarskap i Ecuador och våren 2019 fick han ett förnyat pass från Australien, och han tvingades lämna ambassaden den 11 april samma år. Förundersökningen i Sverige är nedlagd, men han greps av brittisk polis eftersom han avvikit från borgen och fördes till Belmarsh-fängelset i London, där han fortfarande sitter.
Wikileaks servrar finns i Sverige, därför att landet har en grundlagsskyddad yttrandefrihet. För att skyddas av denna lag krävs att organisationen har en ansvarig utgivare i Sverige, varför Julian Assange har sökt arbetstillstånd i Sverige, dock utan framgång.
90.000 hemliga NATO-dokument som rör USA:s krigföring i Afghanistan har publicerats på Wikileaks, dokument som påstås bevis USA:s krigsbrott men dokumenten har även gjort att civila och oskyldiga råkat illa ut.

Bild: Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
-Pettersson säger att det var en mycket kort variant. Julian Assange är en hjälte i stora kretsar, medan andra menar att han är en förrädare och spion.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ja och det fnasket som sålde sexuella tjänster skall låsas in och deporteras hos asanngs uppdragsgivare
Hur mår den Socialdemokratiska kvinnan som satte dit honom .
När man vet hur Sossar handskas med sanningen så blir man fundersam.
Men hon lär vara religiös så hon har nog fått den förlåtelse hon bett om .
Skjut budbäraren, enklast.
Eller fixa en honeytrap(Sverige)?
Självklart, låt busarna
vara…. ujuj, så mkt
pengar vi sparar…
Låsa in kriminella ordentligt, det för bara
SD och rasister….
Lämna landet de som kan. Arma land.