TERRORISM. FN:s hjälporganisation för Palestinaflyktingar , UNRWA, är en organisation inom Förenta nationerna med sekretariat i FN-kontoret i Amman och Gaza. Organisationen är en av de verksamheter som samordnas av FN:s flyktingkommissariat.

En gammal film från Gaza, vad tror ni dessa barn gör idag?
UNRWA bildades 1949 som en tillfällig lösning på ”palestiniernas” problem. De araber som idag kallas palestinier är det enda folk som fått en egen FN-organisation som tar hand om deras problem. UNRWA verkar med över 30.000 anställda palestinier för att tillhandahålla assistans och skydd för Palestinska flyktingar i Jordanien, Libanon, Syrien, Gazaremsan och Västbanken, inklusive Östra Jerusalem. I Gaza arbetar runt 13.000 anställda.
Sedan drygt 70 år driver UNRWA skolorna Gaza och de andra områdena. Skolorna göder terrorism och judehat. Kartor där Israel är raderat och ersatt med Palestina. Minderåriga barn med vapen-atrapper som sjunger blodiga kampsånger och hyllar terrorister på lektionstid. Sådant sker i FN-organet UNRWA:s skolor.
”Jag lovar att jag ska offra mitt blod för att vattna de generösas land. Och ska avlägsna inkräktaren från mitt land. Och ska utrota resten av främlingarna”. Det får palestinska skolelever läsa i läroboken för årskurs 3.
Ingen borde vara förvånad av vad som hände i Israel den 7 oktober 2023.
Filmen från 30 januari 2023.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Jag är så trött på Israel och Palestina. Allt stöd och all hjälp bör stoppas omedelbart, sen kan de slåss till siste man ligger och blöder ihjäl i deras religiösa sandlåda.
Detsamma gäller hela mellanöstern.
Svenska S-regeringar har nog som vanligt tagit täten som lobbyister med ord och pengar.
Det är en relevant fråga hur UNRWA fått hålla på i 75 år .
En annan relevant fråga är varför har SOCIALDEMOKRATERNA fått hålla på i 100 år .
Och där ar svaret att första halvan gjordes mycket gott för Sverige och Svenskarna .
Sedan kom PALME . Och då spårade allt ur .
Han drog till sig sådana som SAHLIN och en massa andra obegåvade .
Så efter 1975 har det bara gått utför .
Suget efter förändring blev så stort att en tomte som RHEINFELDT lyckades lura stora delar av Svenska Folket .
Inklusive mig .
Men nu är förändringen på allvar . Inga öppna era hjärtan och annat svammel .
Riktig Politik för de som jobbar och betalar skatt till Sveriges utveckling och välfärd .
Alla är välkomna som delar och deltar i utvecklingen .
Och vi vet vilka som ska tackas och det börjar synas i supportersiffrorna
Även de mest sovande av SVENSKARNA har börjat inse allvaret .
Och i Sverige blir vi upprörda när dragqweens läser sagor för de minsta. Olika falla ödets lotter.
Inget av alternativen är okej. Det skall böjas i tid det krokigt skall bli. Sorgligt!