BISTÅND. Finland och Storbritannien är de senaste länderna att avbryta sitt stöd till FN:s flyktingorgan UNRWA efter anklagelser om att anställda medverkat i Hamas terrorattack mot Israel. Det meddelar de båda länderna på lördagen, rapporterar Yle med flera medier.

Italien, Kanada, Australien och USA har redan beslutat dra in sitt stöd till UNRWA efter att Israel på fredagen presenterade uppgifter om att 12 av organisationens anställda deltagit i attacken, enligt Sky News. De anställda har avskedats, uppger UNRWA.
Flyktingorganet arbetar med primärvård, utbildning och humanitärt bistånd. Sverige är en av de viktigaste bidragsgivarna, enligt UNRWA:s hemsida. Sveriges biståndsminister Johan Forssell (M) säger att regeringen söker mer information och ”kommer att återkomma när bilden har klarnat”.
-Pettersson hoppas ingen tror att UNRWA på Västbanken och andra platser är bättre än i Gaza. Stoppa biståndet till UNRWA helt och se över alla bidrag till FN.
UNRWA bildades 1949 i syfte att tillfälligt hjälpa 750.000 palestinier. I dag hjälper Unrwa runt 5,9 miljoner palestinier.
Sverige har i år anslagit 400 miljoner till UNRWA men inga utbetalningar är gjorda.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
UNRWA:s antisemitiska lärare avslöjas av UN Watch (3 min.):
https://youtu.be/JHy9olGcx_4?si=EzMe1tpQLJrKC2IE
Varför röstade Socialdemokraterna mot att fördöma hatpropagandan i UNRWAS:s skolböcker?
https://www.altinget.se/artikel/lega-kd-varfor-rostade-s-mot-att-fordoma-hatpropaganda-i-skolbocker
Finland vågade ta beslut direkt. I TV sa vår minister att man har kontakter!!?? Bl a med UNWRA.
Tror han att de ska erkänna och säga att ni får nog stoppa lite men inte allt? Varför så mesigt även med en ny regering? Det är ju mina pengar som ni sprätter ut.
Sverige startar väl en ’utredning’ som vanligt…
Inte ett öre till UNRWA i fortsättningen, lägg ner skiten.
Vi förväntas tro att vi inte har korruption i Sverige men så finansierar vi en korrupt organisation. Sluta slösa våra skatter på korrupta organisationer.
Nu exploderar maggan haggan och hennes romantiska terrorister. Det svider i genus sossialismen
Sveriges biståndsminister Johan Forssell (M) kan gå in på Petterssons blogg då det här är väl dokumenterat vad UNRWA tillsammans med HAMAS står för.
Inga problem! Dom svenska skattebetalarna ställer så gärna upp!
Konstigt att det blir svar ibland som här, trots att det ska va en egen kommentar.