ISLAM. En butik som säljer alkohol håller på att slå upp dörrarna i Saudiarabiens huvudstad Riyadh, enligt CNBC:s uppgifter.

Butiken, som ligger i de diplomatiska kvarteren, skulle vara den första av sitt slag sedan 1952 då landet införde ett absolut förbud för alkohol.
Butiken ses som ett steg i att landet planerar att tillåta icke-muslimska diplomater att köpa alkohol och ligger i linje med rykten om att mer liberala lagar ska införas till år 2030, fyra år innan landet ska arrangera fotbolls-VM.
-Pettersson tycker saudierna ska fråga sig om landet blivit bättre eller sämre än före 1952 och då tänker jag inte på den ekonomiska utvecklingen.
Sedan har jag ett tips till…

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
”Give me bacon or give me death” på bokens omslag.
Haha, det är nog rätt klart vilket alternativ Saudiarabien skulle välja.
Gammalt förenade Dubai-ordspråk
Muslimerna får ju inte inta alkohol, men finns ofta i dom hotellkomplex/resemål för turister, men är ofta bannad i mataffärer för de infödda att köpa i vissa länder?
Men inte alltid, jag var i Tunisien för en 18 år sen, innan arabiska våren uppstod, fanns en affär när jag och gumman tog en sväng till fots en bit utanför centrum i Sofia.
Kom in och kollade lite där en tonåring satt med fötterna på disken och såg road ut med en cigg i munnen?
Gick fram till en kyl med diverse drickbart, som givet var trasig, fick syn på en ensam öl i värmen(Efes, turkisk).
Kollade i botten, och den hade gåt ut för 1,5 år sen, gott???
Köpte inget där, blev hotellets bar senare….
Och som valigt, skräp slängt överallt vid torra flodbankar och gränder/gator…
…apropå Rogers besök i Tunisien,
Biskopsgårdens hyresgästförening, som vill förbättra områdets renhållning, skriver att i Tunisien: ”finns det inte papperskorgar uppsatta utan människor slänger sitt skräp i metall kärl eller vid sidan av vägen….är man van att göra på detta viset under större delen av sitt liv så blir det naturligt att man tar med detta även fast man bor i Sverige”…
https://www.hyresgastforeningen.se/globalassets/engagemang/arbete-miljo-klimat/vackr-biskopsgarden.docx-1.docx
Ja, det är ju såna här kulturella skillnader som inte försvinner efter 5 timmar på ett flyg till Sverige. Svennebanan måste börja inse att ”folk inte är som mig mest” utan väldigt annorlunda.
Man kan ju börja med att vända på steken och fråga sig om svennebanan 40 år gammal omedelbart skulle bli som en tunisier om de flyttade dit? Svaret tet sig nog självklart för de allra flesta om de bara för en gångs skull tänkte efter lite.