av Raymond Ibrahim
Kristna kyrkor är under attack i hela Västeuropa, med exempel från den senaste tiden i Österrike, Tyskland, Italien och Sverige.

Ingen västerländsk nation verkar dock uppleva lika många attacker mot sina kyrkor som Frankrike, som en gång varit känt som ”kyrkans äldsta dotter”.
Den grävande journalisten Amy Mek twittrade den 1 juli, 2023: ”Attacker mot kyrkor är normen i Frankrike; två kyrkor per dag vandaliseras – de sätts i brand, rivs och överges, och deras anhängare offras vid den politiska korrekthetens altare. Präster lever under konstant hot. När kommer Frankrikes öppna gränser-politiker hållas ansvariga?”
Den senaste frågan identifierar oavsiktligt förövarna – nämligen migranter från den muslimska världen, där attacker mot kyrkor inte är något märkvärdigt.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
När skall de sovande snällisterna vakna?
De ”toleranta” förstår INTE att intoleransen är på riktigt och att de intoleranta kommer att utplåna de toleranta just pga av att de tolererar intoleransen.
Om en enda moské hade attackerats, vilket ståhej och gnäll om ”islamofobi” det skulle bli.
Bränn en moske för varge bränd kyrka.