INRIKES. Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson och partisekreterare Tobias Baudin skriver på SvD Debatt att samhällsgemenskapen har försämrats och att deras nya politik kan ändra på det.

De skriver att samhället under en allt för lång tid dragit sig tillbaka och att partiet nu lägger om sin politik för att Sverige ska bli ett land som ”präglas av rättvisa, respekt och gemensamt ansvar”.
De hänvisar till partiets egna samhällsanalys och konstaterar att bland annat ekonomin och säkerhetsläget har försämrats.
”För om vi på riktigt ska kunna stärka Sverige från grunden så behöver vi först en grundlig förståelse av dagens samhällsproblem. Därför har vi lagt tid och kraft på att göra grundarbetet”, skriver Socialdemokraterna.
-Pettersson tror inte att de som har huvudansvaret för Sveriges problem är de rätta personerna att ordna upp landet. Socialdemokraterna kännetecknas av inkompetens, lögner, vägran att ta ansvar för sina handlingar och korruption.













***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Socialdemokraterna uppdaterar sin politik för att som de säger ”För om vi på riktigt ska kunna stärka Sverige från grunden så behöver vi först en grundlig förståelse av dagens samhällsproblem. Därför har vi lagt tid och kraft på att göra grundarbetet”.
Vad man behöver hålla i minnet är att ledande Socialdemokrater är rejält insyltade med WEF liksom ledande Moderater och övriga småpartier som Liberalerna och Kristdemokraterna. Anders Wijkman tidigare Moderat och numer medlem i Kristdemokraterna samt hedersledamot i Rom-klubben har tillsammans med Carl Bildt med flera underminerat demokratin. Då de utöver sina politiska uppdrag även aktivt företräder finanseliten genom Rom-klubben och WEF, kan man fråga sig var de har sin lojalitet. Johan Rockström som är chef för Potsdam Institute for Climate Impact Research är även en aktiv företrädare för WEF och driver frågor kring klimatomställningen. Europeiska kommissionens ordförande Ursula von der Leyen är likaså styrelsemedlem i WEF och därmed kan även hennes lojalitet ifrågasättas. Man bör veta att det finns väldigt många förtroendevalda i vår riksdag som inte företräder sina väljare oavsett politisk tillhörighet. I kommande EU-val bör vi vara väldigt vaksamma över hur och på vilka vi röstar på.
Kort sagt så är politiken genomrutten och genomkorrumperad.
Sossarnas grund blev en ostadig grund, som måste göras om, men inte av sossar.
Att stå helt fräckt och skylla sina 8 år av vanskötsel bevisar verkligen övertydligt hur illa ställt det är hos sosseriet !
Tro aldrig att de vill eller kan lös något problem . . Makten framför ALLT och resten är bara särintressen !
Kan man inte ens identifiera orsaken till det onda, så är man ej heller en del av lösningen.
VILL man inte ens identifiera orsaken till det onda, så VILL man ej heller bli en del av lösningen.
Skyller man sina egna misstag på andra, så har man inget konstruktivt att tillföra.
FOLK och FÖRSVARS rikskonferens varnar nu för KRIG!!!!!!
Fascist Ryssland önskar inget hellre än att ta över Sverige och fördriva eller förslava befolkningen.
Vi måste förbereda oss!!!! VÄNTA INTE FÖR LÄNGE!!!
Hotet från Fascist Ryssland är på allvar och Putin kan mycket väl lova bort Sverige till islamismen så länge som islamisterna tar order från Moskva.
SÅ, STOPPA ISLAMISMEN! Utvisa islamisterna! Förstärk försvaret! Turkiet och Ungern kommer att gå i Fascist Rysslands ledband så Sverige kommer INTE att bli medlem i NATO vilket leder till att vi svenska själva måste stå emot både fascisterna i Ryssland och islamisterna på hemmaplan.
Sossarna har inte gjort något på sina senaste 8 år förutom att fortsätta på regeringen Reinfeldts invandringspolitik och aggressivt försvara den, så varför skulle de göra något nu?
Med MP i regeringen igen kommer det bli full fart på invandringen igen.
Sossarna är ju rent makalösa. Allt som är bra och funkar är deras förtjänst och allt som inte funkar är nån annans fel, Numera är det ju SDs fel och förr var det borgarnas fel.
Socialister är per definition idioter och ljuger alltid. Därför tror de samma sak om alla andra och i sin arrogans utgår ifrån att om de säger att jorden är fyrkantig så kommer alla att tro dem då alla andra är idioter i deras mening.
S har gjort grundarbetet för att ”FÖRSÄMRA” Sverige !!!!!!!!! Och fortsätter idogt med det !!!
Hycklarna aftonkloaken, lika sossarna.
https://frihetsnytt.se/aftonbladet-konfronteras-varfor-kallar-ni-afs-hogerextrema/
Röstfiske som vanligt.
LÖGNERNA NÅR (S)TÄNDIGT NYA NIVÅER
https://bulletin.nu/lofvens-migrationsfacit-800-000-uppehallstillstand
Men vad gör TIDÖ parterna åt problemen?