UKRAINA. Sverige kommer att skicka nya stödpaket till Ukraina. Det säger försvarsminister Pål Jonson (M) i en lång intervju i Aftonbladet och konstaterar att stödet kommer att fortsätta ”så länge som det krävs”.

Hittills har Sverige sedan februari 2022 skickat militärt materiel för 22 miljarder kronor och 8 miljarder i humanitärt stöd till Ukraina. Hur det nya stödet ser ut går Jonson inte in på, men säger att regeringen fått förslag från Försvarsmakten och att det handlar om ett ”antal nya paket”.
Regeringen vill även skicka Gripen-plan till Ukraina, men innan det kan bli aktuellt måste Sverige bli Natomedlem, säger Jonson.
– Det är både principiellt och militärt viktigt att Ukraina får fjärde generationens stridsflygplan. Sen får vi tänka på hur det matchar in bäst med de åtaganden som redan gjorts.
Sveriges militära stöd till Ukraina består av vapen och utrustning. Stödet av vapen och utrustning inkluderar artilleripjäser (Archer), stridsvagn 122 (Leopard 2), granatgevär (Carl Gustaf) med ammunition, pansarskott (AT4), pansarvärnsrobot 57 (NLAW), automatgevär, minröjningsutrustning och stridsfordon 90 (CV 90), hjälmar, avancerad ammunition, sjömålsrobot 17, pansarvärnssystem, personterrängbilar, vinterutrustning, riktmedel, kroppsskydd, tält, maskeringsnät och luftvärnssystem.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Den där pål gillar att ge bort pengar och mark till andra länder utan att fråga folket.
En landsföredare som borde sitta inlåst .
Det verkar vara lättare att ta hand om andra länders problem än det egna landets. Tyvärr verkar M + KD + L vara lika nedgångna skatteknarkare som S + MP. Vi har importerad brottslighet, stor asylmottagning från tredje världen, effektbrist under kalla dagar, alltför höga skatter, snudd på hyperinflation, arbetslöshet, bostadsbrist, bostadsbubbla i vardande (?), med mera, med mera som skulle kunna fylla en regerings vardag i årtionden och vad gör man? Snudd på ingenting. Ja, för Sverige och svenskarna, alltså.
Argus, om du så gärna vill vika ner dig så åk till ditt lyckorike i öster. Jag betalar biljetten!
ALLT STÖD TILL UKRAINA ÄVEN OM DET SVIDER I PLÅNBOKEN!!!!!!
Om vi INTE motar bort FASCIST RYSSLAND nu kan det snart vara vår tur att bli attackerade. FASCISMEN är LÖMSK och ONDSKEFULL samt INGET att önska sig.
Detsamma gäller islamismen som går hand i hand med fascismen.
Låt ALDRIG FASCIST SVINEN manipulera dig!!
Turkiet och Ungern går i FASCIST RYSSLANDS ledband. DE KOMMER INTE ATT SLÄPPA IN SVERIGE I NATO!! Innebär att vi ensamma måste slåss för vår frihet.
Den som någon gång har åkt runt och sett armodet i FASCIST RYSSLAND vill INTE att det skall bli likadant i Sverige där utedassen försvann på 50-talet
💜💛💙💛💜💛
Japan verkar vara ett trevligt land men jag är nog för gammal för att lära mig språket och kulturen. Framförallt verkar den japanska regeringen måna om sin egen befolkning med minimal invandring och asylmottagning.
Att utplåna sig själv för att hjälpa andra verkar inte vara en framkomlig väg. Om nu Ryssland utgör ett hot mot Sverige är det en vettigare strategi att stärka det egna försvaret så att kostnaden rejält överstiger nyttan för en anfallare. Det visste våra politiker på 1940-, 1950. och 1960-talet men med invasionen av kulturmarxismen och 68-vänstern verkar den insikten ha gått förlorad.
Din ryggradsmässiga reflex att kalla allt du ogillar för fascism tyder på mycket grund insikt om politiska frågor. Världen mest kända fascist, Benito Mussolini, var en framstående medlem av det italienska socialistpartiets partiets vänsterflygel grundade efter uteslutningen det italienska fascistpartiet. Den kortväxte Mussolini, 169 centimeter, försökte kompensera sitt tillkortakommande med en resolut framtoning vilket troligen färgar bilden av personer som inte drar frågor i långbänk oavsett om deras gärningar gynnar det onda eller det goda.
Mussolini var dock i ”gott sällskap”. Hitler var 175 centimeter och Hirohito 165 centimeter. Franklin D. Roosevelt var däremot 188 centimeter, blott 2 centimeter kortare än Trumps 190 centimeter.
De verkligt ondsinta är den vänsterlutande eliten som verkar vara beredda att offra hela nationer för trettio ynka silverpenningar. De hade tidigt sina fingrar i den ukrainska syltburken och fortsätter att slaska runt där.