"Envar har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet. Denna rätt innefattar frihet för envar att utan ingripanden hysa åsikter och frihet att söka, mottaga och sprida upplysningar och tankar genom varje slags uttrycksmedel och utan hänsyn till gränser." – FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, artikel 19
KRISTENDOM. Enligt Matteus- och Lukasevangeliet och den kristna traditionen var det i Betlehem som Jesus föddes. Betlehem är hemort för en av de största grupperna av kristna i Mellanöstern. Betlehem nämns på flera ställen i Gamla Testamentet. Ruts bok utspelas i Betlehem, vilket har stor betydelse för det sammanhang i vilket Jesus föddes (”Davids stad”). Många kyrkor inom väckelserörelsen heter Betlehemskyrkan.
Födelsekyrkan i Betlehem ekar tom i år
Vanligtvis är gatorna i Betlehem i det historiska Judéen upplysta av juleljus och fyllda av folk från när och fjärran dagarna kring jul. Människor brukar vallfärda till Födelsekyrkan – en av världens äldsta kyrkor uppförd runt 300 år på där det sägs att Jesus föddes för drygt 2 000 år sedan. I år ligger gränderna, torget och kyrkorna öde och tysta och de kristna blir allt färre i Betlehem och i hela Mellanöstern.
Ett barn är fött på denna dag, brukar det sjungas. Födelsedagen firas med pompa och ståt och i Betlehem avlöser festligheterna varandra under hela december. Det är ljusfestival, det är konserter, det är pilgrimsresor och det är enorma julgranar.
Men inte i år – I år är julen inställd.
Jultraditionerna i Betlehem delas av armenier, katoliker och ortodoxa och lockar varje år till sig stora mängder av turister. Ungefär 70 procent av turistindustrins årliga inkomster kommer under december månad. Förra året gladde sig handlare och hotellägare åt att ekonomin kanske äntligen höll på att få ett uppsving igen, efter flera år av corona-effekter. I år är den stendöd. Gatorna är tomma. Hotellen, som var fullbokade till bristningsgränsen året ut innan Hamas terrordåd den 7 oktober har fått stänga igen.
Att Kristna är världens mest förföljda folkgrupp eller att de kristna håller på att utrotas från Mellanöstern där kristendomen grundades märks aldrig i nyhetsrapporteringen. Det är muslimerna som förföljer det är synd om.
Efter att ha noterat att det ”har förekommit en anmärkningsvärd ökning av religiöst motiverade attacker av palestinska muslimer mot kristna i Betlehem” tar en rapport från den 21 november upp följande exempel:För lite mer än två veckor sedan anklagades en muslimsk man för trakasserier av unga kristna kvinnor vid Förfädernas ortodoxa kyrka i Beit Sahour i närheten av staden Betlehem. Strax därefter attackerades kyrkan av en stor grupp palestinska män som kastade stenar mot byggnaden medan församlingsmedlemmarna tog skydd inomhus. Flera församlingsmedlemmar skadades i attacken.
Varför är förföljelse av kristna i Betlehem och andra områden som styrs av Palestinska myndigheten så orapporterad eller underapporterad? ”Attackerna som utförs av muslimer mot kristna ignoreras ofta av det internationella samhället och media, som bara verkar göra sin röst hörd när de kan hitta ett sätt att lägga skulden på Israel”, enligt journalisten Khaled Abu Toameh. På bilden: Födelsekyrkan i Betlehem. (Foto av Hazem Bader/AFP via Getty Images)
Palestinska myndigheten, som ansvarar för säkerheten i området, gjorde ingenting.
I oktober sköt oidentifierade väpnade män mot Bethlehem Hotel, ägt av kristna, efter att ett filmklipp på sociala medier kopplade hotellet till en uppsättning kartongfigurer föreställande en davidsstjärna och en menorah. (…)
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
Från andra banker konto 8257-933415168
Paypalanvänds av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Los peces en el río där Maria kammar sitt hår och fiskarna vaktar Jesusbarnet. Den skickar jag till er