Opinionsmätningar från de olika instituten ramlar nu in i sedvanlig ordning. Vi vet alla att dessa mätningar bara är en bild av nuet, bygger på några få tusen röster och har absolut inget att göra med kommande valresultat, men ibland blir det intressant att följa analyserna kring mätningarna.
Så här såg läget ut den 17/12 när Ipsos, Novus, Sifos, Demoskops, Sentios, Indikators och SCB:s mätningar lades samman. Klicka här för större bild.

Det finns en uttalad vinnare i höst och det är Sverigedemokraterna. Några hävdar att Jimmie Åkessons tal om moskéer på Landsmötet förklarar en del av lyftet, men det skedde i november och SD har lyft sedan augusti.
Verian (f.d. Kantar Sifo) publicerade sin senaste 14/12 där SD:s ökande stöd förklaras med sin agendasättande politk och kamp mot religiös extremism.
Ipsos publicerade sin mätning igår, 20/12. Även här går SD starkt framåt och partiets politik förklaras som en bidragande orsak.
Indikator presenterade sin senaste mätning 30/11 och även här växte SD.
Demoskop kom med sin 6/12 och jodå. Stödet för SD steg kraftigt också här.
Sentio presenterade också sin mätning 6/12. SD var den stora vinnaren i deras mätning också.
Bläddrar man runt bland olika analyser från diverse experter och politiska motståndare, så är en förklaring av flera till SD:s framgångar både Åkessons och Jomshofs utspel om islam och moskéer. Något andra partier tagit avstånd från. SD är som sagt det parti som vuxit mest i höst, klart mest och uppenbart är att många uppskattar partiets politik och inte minst deras kamp mot islamism. Observera, inte muslimer, utan islamism.
Fast den 15/12 presenterades Novus senaste mätning och där tappade SD jämfört med november månad.
Novus är det enda opinionsinstitut, vars senaste mätning visar en tillbakagång för SD. Det fick statsvetaren Jonas Hinnfors att analysera detta med orden ”Det kanske finns en gräns för hur mycket väljare det finns att hämta med den typen av retorik”. Orden syftar på SD:s uttalande om att rivningar av moskéer och muslimska symboler inte tagits emot med varm hand av svenska folket.
Ha då i minnet Kvartals avslöjande om att just Novus fabricerat sina siffror i två års tid. Kring dessa bygger statsvetaren Jonas Hinnfors sin analys av opinionsläget.
Nu ska man veta att statsvetare inte har ett dugg med vetenskap att göra. Det är som mycket annat, inget annat än tyckande. Inget av vad de påstå går att bevisa vetenskapligt.
Lögnen om att vi befinner oss i klimatnödläge där CO2 är den drivande faktorn gynnar vänsterblocket. Nuvarande regering vågar inte gå emot narrativet med vetskap om vilka repressalier media kommer att utsätta dem för. Frågan är om Jimmie Åkesson vågar slå hål på klimat-myten. Om SD lyckas driva en miljöpolitik grundad på fakta blir Jimmie Åkesson Sveriges nästa statsminister.
Beträffande S och maffialagar. Börja med importmaffian på Sveavägen 68.
Så här kommer det att fortsätta ända till de korkade Svenska politikerna förstår att det är Politiken och ärligheten som attraherar Svenska väljare .
Det räcker att höra snacket i fikarummet för att begripa varför SD vinner mark. Det behövs inga analyser av statsvetare och politiska kommentatorer.
“Det kanske finns en gräns för hur mycket väljare det finns att hämta med den typen av retorik”
Det tror jag tyvärr också! Riva är ett alldeles för starkt ord för den konflikträdde dumsvensken. Stänga hade räckt alldeles utmärkt! Där tog tyvärr SD två steg tillbaka.
När man har med fiender att göra, som som inte drar sig för någonting, även om dom tvingas betala för sin egen utrotning så gäller det att väga varje ord och varje handling på guldskål.
Riva är något som landsförrädarna kommer att mala om och om igen, allt för att smutskasta SD så att dom kan vinna valet en gång till eller kanske två, innan den svenska demokratin har gjort sitt.
För övrigt tror jag inte att det behövs någon djupare analys av SD:s ökning än att verkligheten börjar tränga sig på hos fler och fler.
Skulle vara intressant att få Sossarnas siffror om man tar bort alla icke etniska svenskar. Fast det vågar ju ingen rapportera. Gissning 15 %.
Ta sen bort alla senila, halvgamla kärringar och partiet har upphört!
Inte alls svårt att förstå varför SD går starkt framåt. Verkligheten har visat att Sverige är inte rustat för att bemöta all den kriminalitet som tidigare regeringar har importerat. Det är inte bara vid fikabordet på jobbet man hör en ändrad inställning till SD. Numera hör man även äldre i 70- och 80- årsålden undra vart fan vi är på väg.
Och apropå partier, ser i dagens SvD:
” Socialdemokraterna vill /…/ att regeringen tillsätter en utredning av en svensk variant av den amerikanska maffialagstiftningen, som går under förkortningen RICO.
/…/
– Man tittar på mönster och beteende i nätverk eller sammanslutningar. Det gör att man kan åtala personer som begått andra brott, även för helheten, säger Ardalan Shekarabi, rätts- politisk talesperson för S.
– Det har använts framgångsrikt i USA.
Sverigedemokraterna efterlyste en RICO-lagstiftning i Sverige redan 2012.”
Men när SD efterlyste det var det väl såklart ”rasism”, även enligt de borgerliga. Men nu när S snor idén är den förstås jättebra.
https://www.svd.se/a/LlVe7P/s-vill-utreda-maffialagar-i-sverige