FOTBOLL. UEFA, Europeiska fotbollsförbundet (Union of European Football Associations) är Europas fotbollskonfederation grundad i Basel i Schweiz den 15 juni 1954. UEFA:s huvudkontor ligger sedan år 1995 i Nyon i Schweiz. Uefa är ett av sex kontinentala fotbollsförbund.

Trots att de förbjudits att delta i alla tävlingar röstade det ryska fotbollsförbundet i dag för att stanna inom Uefa, rapporterar Reuters.
– Ryssland är Europa. Vi har bestämt oss för att inte flytta till Asien, säger Achmed Ajdamirov, enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.
Ryssland har tidigare diskuterat att byta till den asiatiska fotbollsföreningen, efter att ha stängts av från alla europeiska tävlingar efter invasionen av Ukraina
-Pettersson håller med, ungefär 80 procent av Rysslands befolkning är européer och bor i europeiska Ryssland. Synd att Rysslands ledning inte insett det, men bollen är rund och det kommer nog att ändra sig, men jag hoppas att UEFA, Internationella olympiska kommittén, friidrotten, skidor och alla andra förbund håller Ryssland borta från deltagande tills deras trupper lämnat Ukraina, Georgien och Moldavien och de slutat hota européer.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
De flesta ryssar må vara kaukasiska europeer, men i sinnet har de varit mongolslavar i 700 år. Det visar de med eftertryck varje dag nu.
Åhejåhå, åhejåhå. Piska Putin gul och blå. Hurra! Hurra! Hurra!