Georgien kan dras in i kriget

UKRAINA. Rysslands planer på att upprätta en marinbas i utbrytarregionen Abchazien där Ryssland har ockupationstrupper i strid med Georgiens lagliga regering ökar oron för att landet ska dras in i kriget mot Ukraina, rapporterar BBC.

Hamnanläggning i Abchazien, Georgien.

Abchaziens politiska status är omstridd. Kriget i Georgien 2008 var ett krig som inleddes i Sydossetien där Sydossetiska republiken med stöd av Ryssland hävdade självständighet från Georgien. Regionen har förklarat sig självständig men Ryssland är en av få stater som har gett sitt stöd.

Ett trettiotal georgiska oppositionspolitiker har varnat medlemsländer i Nato och EU för konsekvenserna om de ryska planerna genomförs. Samtidigt försöker de georgiska myndigheterna tona ner farorna.

Även om de börjar bygga basen så lär det ta dem åtminstone tre år att färdigställa den. Vi koncentrerar oss på omedelbara hot, inte de som kan dyka upp i framtiden, säger Nikoloz Samcharadze, från Georgiens kommitté för internationella relationer, till BBC.

Moldavien, Ukraina och Georgien är delvis ockuperade av Ryssland. Vladimir Putin tycker att andra ska följa internationella lagar och avtal men struntar själv totalt i dessa, även de som hans egen regering skrivit under.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Georgien kan dras in i kriget

  1. Ja det gäller för utbryter republikens att rensa ut provlyssna och KGB..
    Annars kommer man ju i gen stans. Fred är en sällsynt gäst i Putins rike det vet man i Israel och gasa

  2. Kalasbetalaren, i de områden med rysk befolkning bor det även icke-ryssar. I exempelvis Donetsk och Luhansk i östra Ukraina som Ryssland säger sig ha annekterat var Ukrainare i majoritet till 2014. Hur det är idag vet jag inte. En del ukrainare har flytt, andra har deporterats, ett tredje gäng tvingas bli ryssar för att få sjukvård.

    Ryssland är tillräckligt stort för ryssarna.

    11
    1
  3. Jag förstår faktiskt inte varför dom här områdena med rysk befolkning som har hamnat på fel sida gränsen inte kan få tillhöra Rysslend.

    8
    21
    • Ska Litauen ge bort halva sitt land då, för att Stalin hade ihjäl en massa Litauer och flyttade dit ryssar istället? Samma sak med Tibet, ska vi glömma att det landet fanns bara för att kommunisterna flyttat dit en massa kineser?

      17
      1
    • Ryska befolkningen har inte ”hamnat” på fel sida gränsen, de flyttades dit under Stalin i ett försök att förstöra delrepublikernas nationella kulturer.

      Vad ska göras med baltstaterna? Ska deras östra provinser tillkomma Ryssland pga. tvångsförflyttningen?

      4
      1

Kommentera