MEDIA. Trots krav från åklagare slipper medier som var på plats under upploppet i Rosengård lämna över sitt bildmaterial till polisen, enligt beslut av Malmö tingsrätt. Åklagaren har begärt att sju redaktioner – Dagens Nyheter, Expressen, SVT, TT, TV4 och Aftonbladet – ska lämna över bildmaterial från upploppen i början av september. Oroligheterna startade efter en koranbränning i början på september i år.
En stor del av bevismaterialet som använts för att identifiera misstänkta består av säkrat film- och bildmaterial – men åklagare Henrik Nordquist vid Malmös åklagarkammare har begärt att få en kopia ”av allt filmat och fotograferat material”. Mediebolagen har vägrat med hänvisning till källskyddet samt att det hotar journalistiskt oberoende.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Egentligen inget nytt
Alla vet var medias lojalitet står och den är definitivt inte oberoende.
Är man så dum att man tror de man läser från journalister, så får man skylla sig själv.
Det är korrekt media skal skydda sina källor…
Vi vill ju inte få en ny geijer affär…
Det rimliga är ju att dra in press stödet det får den tjuriast journalist att sälja allt även idioten på aftonhoran.
Kan det vara en korrekt gissning att nämndemännen är representanter för de rödgröna partierna? Att MSM och Public Service är vänsterextrema är ju ingen nyhet.
Detta är en skam, hur f-n skall polis och åklagare (våra lagar) kunna fungera om inte dessa vill hjälpa till att få ned brottsligheten och få fast de som är skyldiga till brott, tror dom (media) att dom lever i en annan värld än vi andra medborgare?
Våra politiker tuggar ju ideligen om att vi ALLA måste hjälpa till !
Nämndemännen (?) hos Malmö tingsrätt, och mediebolagen, förstår inte allvaret. – Det handlar om personer som ägnar sig åt samhällsomstörtande/hotande verksamhet (vars attityder grundar sig i en osvensk/främmande kultur/samhällssyn), varför journalistikens källskydd rimligen har lägre prioritet.
Åklagarna kan ju ge igen genom att inte ge intervjuer när de så kallade journalisterna ringer…
Sen kan de ju lägga ner utredningar där dessa medier är målsägare…
Svinhugg går igen.
Behövs inget källskydd om det är mediebolagets egna personal som stod för filmandet.
Alltså, rent kommunistdravel. Inte förvånad, men hoppas på att Karma gör ett besök hos dem..
Dessa vänsterblivna journalistiska fnask. Våga vägra köpa dessa tidningar några dagar! Eller är medelsvensken sååå korkad som jag misstänker. Så längre nån annan betalar o min familj inte drabbas då vill även jag godhetsonanera med mina vänner eller sitta i nån tv soffa o vara snällast i hela världen mot alla bidragsparasiter , o välfärdbedragare som hittar till vårt land.
Gör din plikt först, kräv din rätt sen….
Bara läsa om alla obstruerande offentliganställda o politikerpajasar som skriver på upprop hit o dit o omigen för att alla möjliga o omöjliga kriminella ska få vara kvar o leva lyxliv på vår bekostnad.
Nytt valspråk: med de vänsterblivna mot avgrunden!
Har inte köpt Pravda, Sexpressen eller GT på närmare 20 år.