Northvolt får 8 miljarder i klimatbidrag från Tyskland

ENERGIPOLITIK. Tyska staten har beslutat att pumpa in 700 miljoner euro, motsvarande nästan 8 miljarder kronor, i svenska batteritillverkaren Northvolt, rapporterar Bloomberg. Bidraget är en del av Tysklands stora klimatsatsningar och ges till Northvolt för att bygga en batterifabrik i landet.

– Att säkra finansieringen för Northvolt är ett viktigt steg för att skapa viktiga värden för framtiden och arbetstillfällen i industrin, säger finansminister Robert Habeck till nyhetsbyrån.

Den tyska regeringen hoppas att bidraget ska trigga en våg av privata investeringar i sektorn. Den tyska Northvolt-fabriken behöver investeringar på totalt 4,5 miljarder euro för att kunna byggas.

Northvolt Skellefteå

-Pettersson undrar varför en framtidsindustri som eldrift behöver statliga bidrag, även i USA och Kanada med flera länder tävlar regeringarna med olika bidrag. Tror inte de privata investerarna på iden?

På sikt gynnas näringslivet mer av en stark och frisk marknadsekonomi, bidragsekonomi används i socialistiska länder.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

14 thoughts on “Northvolt får 8 miljarder i klimatbidrag från Tyskland

  1. Här i Sverige fick de också bidrag för batterifabrikerna, så man kan ju undra hur många fabriker de ska ha nu när elbilsförsäljningen går trögt?

  2. . . . Och när Northvolt skiter sig och går i konkurs så kräver Tyskland tillbaka varenda Cent !

  3. Det är Tyskland som bestämmer egoistiskt i EU. Att subventionera en batterifabrik är godkänt. Men Volvo fick inte köpa Scania, det fick tyska MAN göra.

    12
  4. Att bygga upp något med bidrag brukar betyda att idén inte är bra.
    Bra idéer brukar belöna sig själv utan bidrag.
    Elbilar ska dessutom vara bra för miljön, är dom det ? Troligen inte.
    Att utvinna kobolt och litium är en extrem våldtäkt på miljön, för att inte tala om återvinningen av elbilarna, där är vi inte riktigt än men vänta ska ni få se att det kommer inte vara enklare att ta vara på kärnbränsle.
    Extremt kostsamt och farlig hantering för människor och miljö.
    Mycket bättre att göra bensin och dieselbilarna mer bränslesnåla och avgasrena för framtiden.
    Dessutom har vi redan nu kraftigt underskott på el.
    Men miljömupparna kan säkert tänka sig att köra oljekraftverket i Karlshamn för att ladda elbilarna i framtiden, mer genomtänkt är inte exterimisterna inom miljörörelsen tyvärr.

    27
    • Internet…

      Illegala Aliens, den var bra, ett sanningens ord..

      De som vill jobba(inte på bidrag) och falla in i samhällen har jag inga problem med, de andra ska av……s.

      10
      1
    • Jatyskland har ju sin brunkol för att producera el .. Men i sverig har vi ju ingen el och ingen möjlighet att för att föra över . Och ett el pris på två kronor så lär det bli problem. Det tar lite tid att få fart på den av sossarna saboterar kärnkraften.

  5. Så länge ingen politiker måste ta ”personliga” ansvar kommer medborgarnas pengar fortsätta att missbrukas till oansvariga projekt.

    24
  6. Tycker att ”vad bidde det då, det bidde en liten tumme”, börjar med en vante, passar in på denna gigantiska lögn.
    Bara en fråga. Hur ”fossilfri är tillverkningen av råvara till färdigt batteri??

    24

Kommentera