BROTTSLIGHET. En 41-årig man har gripits av spansk polis i närheten av Barcelona misstänkt för synnerligen grov narkotikasmuggling och synnerligen grovt narkotikabrott i Sverige.


Mannen, som tidigare har varit bosatt i Malmö, har begärts utlämnad till Sverige, skriver polisen på sin hemsida. Han greps under tisdagen efter att han samma dag häktats i sin utevaro i Sverige.
– Jag menar att den här brottsligheten pågått inom ramen för kriminella nätverk, och det är en person som som varit intressant för polisen i många år, säger åklagare Lisa Åberg.
Men Åberg understryker: – Han är kopplad till organiserad brottslighet enligt mig, men han är inte som jag ser det en del i någon av de dödliga konflikter som pågår i Sverige nu.
-Pettersson vet inte vem ”svensken” är men jag kan gissa att han ser ut som gängkriminella från Malmö brukar se ut och tror han lystrar till namnet Mirza Masovic…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Dd borde istället kallat honom för dansk. Mekky-familjen är ju något som danskarna mer eiier mindre dumpat här i Sverige.
Vi emotser ett synnerligen hårt straff för hans synnerligen begångna brott!
Enligt skit tv4 var han svensk. Ser inte ut så.