SJUKVÅRD. Region Skåne har beslutat att med omedelbar verkan häva avtalet med Tågaborgs Vårdcentral i Helsingborg. Detta eftersom vårdcentralen inte följt det avtal som man haft med Region Skåne. Patienter som är listade hos vårdcentralen hänvisas under fredagskvällen och helgen till Kvälls- och helgmottagningen vid Helsingborgs sjukhus, skriver Helsingborgs Dagblad bakom betalvägg.

Tågaborgs Vårdcentral i Helsingborg har varit i drift i drygt 10 dagar. Under fredagen gjorde Region Skåne ett oanmält tillsynsbesök på den privat drivna vårdcentralen. Vid inspektionen konstaterades omfattande brister i verksamheten både vad gäller den medicinska kompentensen och hanteringen av läkemedel.
Eftersom vårdcentralen har kvälls- och helgöppet, men saknade både medicinsk rådgivare och specialist i allmänmedicin, togs redan under fredags eftermiddagen beslut om att häva avtalet.
– Baserat på vad som framkommit under besöket har jag i eftermiddag tagit ett delegationsbeslut som innebär att Region Skånes avtal med den här vårdcentralen hävs. Vi anser att de här bristerna är så allvarliga att vi är tvungna att agera omedelbart, säger Lisa Flinth (L), ordförande för Region Skånes primärvårdsnämnd.
Beslutet innebär att verksamheten inte har tillstånd för att driva verksamhet från och med fredag kväll den 10 november. De invånare som har listat sig hos vårdcentralen och har bokade besök där under helgen hänvisas istället till Kvälls-och helgmottagningen vid Helsingborgs sjukhus.
– Detta gör vi med hänsyn till patientsäkerheten och patienterna. Vi ber om ursäkt för de eventuella olägenheter det kan innebära för de som listat sig på vårdcentralen, men det är med hänsyn till patienternas säkerhet som vi gör detta, säger Pia Lundbom, hälso- och sjukvårdsdirektör på Region Skåne.
Vid besöket konstaterades även ytterligare stora brister i följsamhet till avtalet, bland annat vad gäller hantering av läkemedel och förvaring av narkotikaklassade preparat och tillgång till förbrukningsmaterial som krävs för att kunna erbjuda vård.
-Pettersson säger att ansvariga befattningshavare Tågaborgs Vårdcentral AB är
- Jomaa, Sulayman, född 1952
- Jomaa, Kamiran, född 1980
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Hanns det med någon solskenshistoria i lokalmedia?
Det är inte migranternas fel, det är våra politiker, som sedan känner sig hatade och hotade av sina väljare.
Helt sant , S har släppt i vem f@n som helst utan kontroll och utan krav samt skyhög bidrag som aldrig krävs tillbaka vid fusk !
Detta är konceptet för att locka till sig bedragare av värsta sorten från de sämsta länderna !
Det är alltid de som utför handlingarna som gör fel i detta fall inkluderas även migrationspolitiken samt ett grovt misskött samhälle !!!!
Doktor somalia?
Ännu en gång MENA individer som anser att lagen gäller alla andra.
Tydligen så florerar denna ”typ av vård” i fler grenar inom vården ex tandvård, åtminstone i mina trakter !!!!
Sannolikt fanns väl ingen korrekt utbildad läkare på plats heller utan det som fanns var nog ett diskutabelt intyg från något påhittat universitet i Menaområdet, det räcker tydligen idag att någon påstår sig kunna driva en vårdcentral för att få tillstånd. Vårt samhälle har totalt tappat fattningen på grund av naiva och korrumperade politruker och politiker som tillåter infiltration i viktiga samhällsområden som hälsovård, domstolar, polisen osv osv.